18 czerwca br. o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy pt. Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i  społeczności.
Ekspozycja łączy ze sobą dwa zagadnienia: dzieje wytwórni win musujących Fritza Briegera oraz funkcjonowanie wspólnoty  greckokatolickiej w Zielonej Górze po 1947 roku. Te dwa wydawałoby się całkowicie różnie tematy spaja miejsce, a mianowicie kompleks budynków na roku ulicy Zamkowej i Boduena. W 1880 roku zielonogórski kupiec Fritz Brieger założył tam wytwórnię wina musującego. Winiarnia była nie tylko zakładem produkcyjnym, ale także hurtownią. Wzorem wielu zielonogórzan producent prowadził również przy zakładzie sezonowy wyszynk, w którym sprzedawał swoje wyroby. Goście mogli biesiadować w tzw. Schankhalle. Latem sprzedaż odbywała się w trzech altanach ogrodowych zwanych Kolonade. Po II wojnie światowej pomieszczenia po wytwórni Briegera przez krótki czas użytkowała  prywatna  firma winiarska prowadzona przez Stanisława Marczyńskiego i Antoniego Kuleszę. Podobnie jak kilka innych małych przedsiębiorstw z tej branży również i ta firma została znacjonalizowana. Jej majątek przejęła Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. W 2003 roku część kompleksu kupiła zielonogórska parafia greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze. Konsekracji cerkwi dokonano 11 października 2008 r. Na wystawie przedstawiono życie zielonogórskiej wspólnoty greckokatolickiej zarówno przed, jak i po wybudowaniu cerkwi.

Organizatorem wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz  Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Kuratorzy wystawy:
dr Arkadiusz Cincio
dr Grzegorz Wanatko

Termin wystawy:
 18.06 – 12.09.2021

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

 

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi.