Aby wykonać DRZEWO 🌳 należy:
  • ustalić ile pokoleń chcemy odtworzyć (cztery ?, pięć?… zazwyczaj każdy z nas jest w stanie cofnąć się o dwa lub trzy pokolenia) i czy chcemy umieścić na drzewie tylko imiona, nazwiska i daty, czy też wizerunki członków rodziny.
  • odwiedzić starszych członków rodziny… by udać się w sentymentalną podróż w czasie
  • spróbować odnaleźć bliskich w archiwach  np. w Archiwum Państwowym, księgach parafialnych, urzędach stanu cywilnego czy urzędach gminy. Ważne dla zdobycia informacji są również kroniki, pomniki i nagrobki.
  • szukać podpowiedzi na forach i stronach poświęconych genealogii
  • szukać starych zdjęć i w razie potrzeby zeskanować je lub zabezpieczyć przed zniszczeniem, ponieważ cenne mogą być też stare zapiski na odwrocie zdjęć.
Każdy kto poznaje rodzinną historię, może porównać ją z własnym życiem i zauważyć, że choć świat się zmienia i wszystko przemija, to możemy poczuć, że stanowimy część większej całości – rodziny. Nawet jeśli nasi bliscy odchodzą, to pozostają nierozerwalne więzy krwi i pamięć, którą warto i trzeba pielęgnować, mając na uwadze poznanie naszej historii.
Dzisiaj zachęcamy do spróbowania swoich sił w poznawaniu historii własnej rodziny. Prezentujemy przykład “drzewa prostego”, które można rozszerzyć np. o swoje rodzeństwo oraz karty pracy do pobrania i uzupełnienia. Wolne pola należy uzupełnić rysunkiem i podpisem lub samym podpisem (imię lub imię i nazwisko, data urodzenia, itp.) Można też pamiętać o swoim ukochanym zwierzaku niezależnie, czy to pies, kot czy chomik. Młodsi znajdą tu również wierszowany wstęp do genealogicznych poszukiwań a starsi uczniowie – kilka pytań z dziedziny powiązań rodzinnych. Dla odprężenia można też skorzystać z tematycznych wykreślanek wyrazowych. A jeśli będziecie chcieli pochwalić się wykonanym przez Was DRZEWEM GENEALOGICZNYM – to zróbcie fotkę i wstawcie w komentarzach! Życzymy miłej, ciekawej i twórczej zabawy!