WYOBRAŹ SOBIE. Sztuka w zmieniającym się świecie, sztuka zmieniająca świat

15 października 2021 roku o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy “WYOBRAŹ SOBIE. Sztuka w zmieniającym się świecie, sztuka zmieniająca świat”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 30-lecia Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego i składają się na nią prace artystów i pedagogów ISW UZ. Wydarzenie będzie miało jeszcze dwie dodatkowe odsłony – o godz. 13.00 w Galerii Rektorat oraz o godz. 18.00 w Galerii BWA.

——————————————-

Główną ideą wystawy jest poszukiwanie i odnajdywanie w tradycjach awangardowych takich dzieł i wartości, które nadal inspirują i które w subiektywnej ocenie artysty, warto przywołać obecnie. Zaproszeni do udziału artyści, którzy z wyboru są też pedagogami, prezentują postawę aktywną wobec rzeczywistości. Ambicja zmieniania rzeczywistości poprzez twórczość, łączy uczestników wszystkich ruchów postępowych minionych dekad z nami, żyjącymi obecnie. Zmieniającemu się światu, zawsze towarzyszyła sztuka, która z jednej strony kreowała „obraz epoki”, a z drugiej strony, inspirowała do dokonania dalszych zmian.
Interesuje nas sztuka, która wzbogaca rzeczywistość o niezbędne, uniwersalne porządki; estetyczny i duchowy. Interesuje nas sztuka, w której ludzka wyobraźnia doświadcza wolności, a powszechne marzenie o życiu w bardziej harmonijnym i uporządkowanym świecie, spełnia się. Dzięki twórczości i sztuce możemy więc sobie wyobrazić, że czas, w którym teraz żyjemy, jest czasem wolnym od wad.
Wystawa prezentuje nowe prace, wykonane specjalnie na tę okazję i takie, które zostały zainspirowane dziełami eksponowanymi w ramach stałej ekspozycji pod nazwą: Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 15 października 2021 roku, jako wydarzenie realizowane w trzech odsłonach:
1. Godz. 13:00 – Galeria Rektorat.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie uroczystość nadania galerii imienia śp. Zenon Polus, wybitnego artysty i pedagoga, zasłużonego dla kultury miasta Zielona Góra.
2. Godz. 17:00 – Galerii Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej
Wernisaż
3. Godz. 18.00 – Galeria BWA
Wernisaż