Prawdziwe oblężenie przeżyło wczoraj muzeum podczas otwarcia wystawy, będącej największa ekspozycją niemeńskich szkieł od czterdziestu lat. Na wernisażu pojawili się właściciele kolekcji, którzy udostępnili swoje zbiory – Juliusz Bołbot z Łodzi, Grzegorz Budzyński z Poznania oraz zielonogórzanin – Michał Naglik. Czwartemu kolekcjonerowi – Ireneuszowi Maternie – niestety nie udało się dotrzeć, ale liczymy, że niebawem także odwiedzi naszą instytucję.
Wielką radość sprawili nam swoją obecnością potomkowie założycieli huty i projektantów wyrobów szklanych, którzy przyjechali z Wrocławia i Łodzi. Szczególnie gorąco witany był profesor Paweł Banaś, autor monografii poświęconej hucie Niemen. Panu profesorowi towarzyszyła córka – dr Barbara Banaś, wicedyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Nie zawiedli nas także zielonogórscy kolekcjonerzy oraz miłośnicy tej pastelowej, kruchej galanterii szklanej, która zachwycała już w okresie międzywojennym, i która nadal budzi podziw.

Bardzo Państwu dziękujemy za obecność i zapraszamy do obejrzenia pierwszych relacji fotograficznych z wczorajszego wydarzenia. Zapraszamy także do zwiedzania wystawy, która prezentowana będzie do końca marca 2022 roku.

Relacja w TVP Gorzów

Kurator wystawy
dr Longin Dzieżyc
Termin wystawy
17.11.2021 – 31.03.2022