Wczoraj w Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpiło otwarcie wystawy Marcina Berdyszaka, artysty w sposób szczególny związanego z naszą instytucją. Nie tylko przez częste prezentacje swoich prac w muzealnych przestrzeniach, ale również przez postać ojca – Jana Berdyszaka, który w latach 80. XX wieku miał tu stałą Galerię Autorską.
Tym razem profesor Marcin Berdyszak przygotował wystawę zatytułowaną „Iluzja i edukacja”. Na ekspozycji zaprezentowane zostały dwa obiekty „Rozbieg Parrasjosa” oraz „Jednostka edukacyjna – wersja szkoleniowa”. Pierwsza z nich odnosi się do mitycznej opowieści o sporze Parrasjosa z Zeuksisem, ale również mówi w szerszym wymiarze o przekraczaniu granic. Druga praca z kolei – korespondująca z „Umarłą klasą” Kantora – dotyczy szeroko pojmowanej edukacji i sensu zdobywania wiedzy jako potencjalnego zagrożenia.
Na przełomie 2021 i 2022 roku zielonogórzanie będą mieli okazję poznać szerzej twórczość Marcina Berdyszaka. Obok ekspozycji muzealnej, można już oglądać wystawę Artysty w Galerii Rektorat, a na początku przyszłego roku w Galerii Biblioteka otwarta zostanie jeszcze jedna prezentacja jego prac.

#MarcinBerdyszak, #GaleriaNowyWiek, #MuzeumZiemiLubuskiej, #Iluzjaiedukacja

Termin wystawy
3.12.2021 – 31.01.2022

Kurator wystawy
Leszek Kania