Marek Lalko – ĆWICZENIA O RZECZACH I CZASIE – wernisaż

Pokaz prac Marka Lalko zainaugurował tegoroczny sezon wystaw czasowych w zielonogórskim muzeum. W dwóch salach Galerii Nowy Wiek artysta pokazał swoje realizacje z kilku ostatnich lat. Część z nich to efekt jego pracy doktorskiej (2020), która dotąd nie była udostępniona  szerokiej publiczności z uwagi na trwającą pandemię. Na wczorajszym  wernisażu pojawił się tłum gości, dając świadectwo uznania nie tylko dla poszukiwań twórczych M. Lalko, ale i również sympatii, jaką cieszy się on wśród wielu środowisk.

Łącznie na wystawie zaprezentowano 18 obiektów m.in. fotografie zarówno tradycyjne jak i żelatynowo-srebrowe, stykówki, projekcje wideo, wydruki cyfrowe oraz pokazy slajdów. Aby nie pogubić się wśród tego gąszczu różnych technik i zagadnień przygotowany został szczegółowy plan zwiedzania, który pozwolił gościom na precyzyjne zapoznanie się z ekspozycją.

Przypomnijmy, że Marek Lalko od wielu już lat współpracuje z Muzeum Ziemi Lubuskiej w zakresie grupowych projektów, obecna wystawa jest jednak pierwszym tak dużym pokazem jego prac. Kuratorką ekspozycji  “Ćwiczenia o rzeczach i czasie” jest Alicja Lewicka-Szczegóła.

Marek Lalko (ur. 1974 roku w Sulęcinie), fotografik, nauczyciel akademicki.  Absolwent grafiki oraz malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obydwa dyplomy zrealizował posługując się medium fotograficznym. Po studiach związał się z macierzystą uczelnią. Dysertację doktorską pt. “Cytaty czasu i pamięci. Obiekty intermedialne” obronił na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu w 2020 roku.

Obecnie jest adiunktem w  Instytucie Sztuk Wizualnych UZ, gdzie prowadzi II Pracownię Fotografii. Od września 2021 roku pełni funkcję wicedyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych UZ.

W latach 2018-2021 był kuratorem “Galerii Rektorat” UZ, a obecnie Galerii fotografii “Na dole” w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ. Od 2011 współpracuje z Fundacją Salony, gdzie prowadzi otwartą pracownię fotograficzną.

W swojej działalności artystyczno-edukacyjnej zajmuj się tradycyjną fotografią analogową oraz cyfrową, a także obrazem jako językiem sztuki. Fotografia i film pozwalają mu na poszukiwania nowego i obserwację  w obrębie tego fascynującego medium. Sam zapis obrazu umożliwia odkrywanie nowych wymiarów przedstawienia obrazu zarejestrowanego mechanicznie.

Termin wystawy
11.02 – 14.03.2022