Otwarcie wystawy „Zielona Góra w sztuce” wywołało ogromne zainteresowanie zarówno pasjonatów przeszłości Winnego Grodu, jak i miłośników sztuki. Na wernisażu pojawiły się tłumy zielonogórzan chcących zobaczyć, jak ich miasto było portretowane przez wieki. Na obraz ten złożyło się blisko 150 rycin, grafik, akwarel, obrazów olejnych, fotografii (w technice gumowej), medali, a nawet jedna instalacja i ogromnych rozmiarów relief. W większości prace te muzealnicy wydobyli ze swoich przepastnych magazynów. Unikalnymi obiektami wspomogli organizatorów także: biblioteki Uniwersytecka i Norwida, zielonogórskie BWA, a także prywatni kolekcjonerzy. Największy jednak eksponat, ogromna płaskorzeźba o wymiarze 200 x 360 cm, przyjechała do muzeum prosto z zakładu stolarskiego Zbigniewa Majewskiego.
Prace na wystawie zostały ułożone w sekwencji chronologicznej. Począwszy od najstarszych grafik ukazujących przede wszystkim panoramę miasta w XVIII i XIX wieku, przez obrazy i akwarele, których autorami byli grünberczycy mieszkający tu do 1945 roku, aż do prace artystów polskich z ostatnich siedemdziesięciu lat. Nie sposób wyliczyć wszystkich autorów, zresztą każdy zwiedzający miał swoje typy i preferencje. Co widać było po emocjach towarzyszących naszym gościom.
Pani Maria Adamek z niedowierzaniem lustrowała przez lupę rysunek autorstwa Stanisława Filipczuka, który znane zielonogórskie motywy architektoniczne wplótł w baśniową przestrzeń. Inny zwiedzający „zawiesił się” przy barwnej akwaforcie Friedricha Augusta Tittla z lat 30. XIXI wieku i tak trwał przez dobrych parę minut, powodując mały zator. Zaciekawione spojrzenia przyciągała replika instalacji Pawła Śliwińskiego i Tymka Borowskiego zrekonstruowana przez Marcina Kubiaka. I tak było właściwie przy każdej pracy, każdym obrazie, każdej rycinie.
Jak zapowiedział dyrektor Leszek Kania muzeum zamierza przygotować publikację dokumentującą wydarzenie. Znajdą się w niej obiekty pokazane na ekspozycji, oraz te, których nie udało się na niej umieścić.
Wystawa „Zielona Góra w sztuce” wpisuje się w 100 rocznicę powstania muzeum w Zielonej Górze oraz jubileusz 800-700-lecia miasta. Jej kuratorami są: Marta Gawęda-Szymaniak, Jacek Gernat, Leszek Kania.
W trakcie wernisażu goście byli częstowani winem pochodzącym z winnic: Julia, Saganum oraz Pod Lipą.

Termin wystawy:
16.02 – 24.04.2022 (fragmenty do 21.08.2022)

Zrealizowano przy pomocy finansowej
Miasta Zielona Góra

Partnerzy wydarzenia:

Na sliderze plakat autorstwa Witolda Michorzewskiego z reprodukcją pracy Edwarda Dwurnika (1943-2018) “Zielona Góra” (1980) z cyklu “Podróże autostopem” – własność MZL.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi.