Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza 6 lipca br. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy prezentującej historię i osiągnięcia winnicy Saganum, prowadzonej w podżagańskim Bożnowie przez Marcina Furtaka. Jest to już 10 ekspozycja w ramach muzealnego cyklu Winnice Lubuskie. Wczoraj i dziś, którego celem jest ukazanie plantacji winorośli prowadzonych w naszym regionie.

Winnica Saganum została założona w 2017 roku. Plantacja leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie i historycznie nawiązuje do winnic z tego rejonu. Już bowiem  pod koniec XIII wieku Żagań szczycił się uprawą winorośli. Zawdzięczał to mnichom, którzy na przyklasztornych poletkach uprawiali winne krzewy. Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiały, że klimat do dojrzewania owoców był i nadal jest wyjątkowy.  Nazwa winnicy Saganum to historyczne, łacińskie miano Żagania.

W winnicy uprawiane są zarówno odmiany białe jak: Gewürztraminer, Riesling, Solaris, Souvignier gris, Hibernal, Chardonnay, jak i czerwone: Pinot noir, Dornfelder, Rondo, Regent, Pinot meunier. Są to nie tylko klasyczne odmiany winorośli szlachetnej Vitis vinifera, ale również nowoczesne złożone hybrydy międzygatunkowe.

Winnica Saganum oferuje szeroką gamę produktów: wina, białe, różowe, czerwone, spokojne i musujące. Jej znakiem firmowym i wyróżnikiem od początku stały się jednak wina specjalne: w tym m.in. słomkowe i wytwarzane z winogron zajętych szlachetną pleśnią. Dzięki tym zabiegom w winnicy powstają unikatowe wina słodkie. W ostatnim okresie istotnego znaczenia w profilu produkcyjnym winnicy nabierają wina musujące.

Mimo stosunkowo niedługiego okresu działalności Winnica Saganum ma już na swoim koncie kilkadziesiąt nagród w prestiżowych konkursach winiarskich.

Kurator wystawy
dr Arkadiusz Cincio

Termin wystawy
6.07 – 25.09.2022
Mecenasi wydarzenia: