31 sierpnia 2022 roku ( środa) o godz. 17.00 nastąpi  otwarcie wystawy pt. „Winobranie” . Składa się na nią ponad 20 tkanin artystycznych wykonanych metodą patchworku. Ekspozycja jest efektem współpracy członkiń Stowarzyszenia Polskiego Patchworku. Tym razem inspiracją jest region lubuski bogaty w przepiękne winnice, winne krajobrazy, różnorodne wina. Prace są wyrazem interpretacji bogatych tradycji winiarskich, zwłaszcza wrześniowe Winobranie w Zielonej Górze.

Patchwork to technika szycia, która polega na łączeniu ze sobą kawałków materiałów o różnorodnej kolorystyce, fakturze, wzorach i wielkości w większą całość. W tym celu wykorzystuje się fragmenty materiałów w kształcie trójkątów, kwadratów, wielokątów i prostokątów zszyte ze sobą według ustalonej kolejności, które w efekcie tworzą dekoracyjną powierzchnię. Niewątpliwą zaletą wykonanych w ten sposób ozdób jest nie tylko unikatowy charakter, bo ich wzory są praktycznie niepowtarzalne, ale także możliwość wykorzystania niepotrzebnych skrawków i resztek tkanin.

Prace wykonane są różnymi technikami patchworku z wykorzystaniem elementów farbowania tkanin, malowania farbami oraz naszywania drobnych ozdobnych elementów. Zastosowanie różnych technik patchworku pozwoliło na tworzenie tzw.: art quiltów czyli „artystycznych obrazów”.

 

Od lewej: Hanna Siebierwska “Degustacja”, 60×45 cm; Anna Zychora-Duda “W winnicy”, 60×60 cm; Grażyna Ryszawa “Ale beka”, 60×60; Sylwia Haluch “Happy Dance”, 60×45 cm.

 

Termin wystawy
31.08 – 9.10.2022

Kurator wystawy
dr Arkadiusz Cincio

Mecenasi wydarzenia: