2 września 2022 roku nastąpi otwarcie wystawy Oskara Zięty GENERACJE. Ekspozycja będzie prezentowana w dwóch równoległych przestrzeniach – Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Biurze Wystaw Artystycznych. W muzealnej Galerii Nowy Wiek pokazane zostaną miniatury zrealizowanych wcześniej obiektów rzeźbiarskich oraz zupełnie nowa instalacja zainspirowana słynnym reliefem Mariana Szpakowskiego, zdobiącym fasadę BWA. Natomiast w Galerii Złotego Grona, gdzie obecnie prezentowane są prace dwudziestowiecznych twórców, artysta zaproponował swego rodzaju INTERWENCJE. W funkcjonującą wystawę wprowadzone zostaną nowe obiekty, stając się inspiracją swoistego dialogu między dziełami sztuki. W zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych z kolei przedstawiony zostanie szeroki wybór prac designerskich zielonogórzanina.

 

GENERACJE
to podsumowanie dotychczasowych realizacji Oskara Zięty i prowadzonego przez niego Zięta Studio, jak i podjęcie nowych dedykowanych Zielonej Górze wyzwań projektowych. Obchody każdego „-setlecia” są przyczynkiem do refleksji nad epoką. Dziś znajdujemy się w jednej czwartej dystansu pierwszych stu lat nowego milenium. To czas nowych kierunków napędzanych przez postęp technologiczny i automatyzację procesów twórczych i produkcyjnych. Fenomen działalności Oskara Zięty polega na awangardzie w obu tych obszarach. Awangardzie w swej czystej definicji „straży przedniej”, bycia pierwszym, tym który kompleksowo kreuje kompletne procesy.

To opowieść o tradycji i nowoczesności. O tym jak pokolenia wpływają na siebie świadomie i podświadomie. O tym jak na przestrzeni tysiącleci ewoluował proces obróbki i formowania metalu i o jego przyszłym potencjale. O tym jak dziś koncepcja monomateriałowości i trwałości jest rozwiązaniem potrzebnym dziś i pełnowymiarową troską o przyszłe generacje.

OSKAR ZIĘTA
– zielonogórzanin, architekt, projektant procesów i artysta. W swych kreacjach manifestuje pasję do nieustannego odkrywania potencjału materiałowego i kunsztu interdyscyplinarności. Jasny, acz subtelny podział między sztuką a projektowaniem użytkowym wyrażają jego obiekty, które pod szyldem Generacje zostaną zaprezentowane w dwóch równoległych przestrzeniach wystawienniczych. Muzeum Ziemi Lubuskiej obejmie Generację sztuki, Biuro Wystaw Artystycznych – designu.

GENERACJE SZTUKI
to we wiodącym zakresie reminiscencja twórczości artysty awangardowego Mariana Szpakowskiego, autora reliefu znajdującego się na elewacji budynku BWA. Oskar Zięta wraz ze swoim zespołem projektowym podjął proces tłumaczący płaskorzeźbę na oglądalną ze wszystkich stron formę przestrzenną. To pogłębiona analogia okresu twórczości M. Szpakowskiego z 1968-1978 roku, w którym to twórca przekuł wcześniej dominującą iluzję trójwymiaru w realizację pragnienia o trójwymiarowości rzeczywistej. To hołd dla artykułowanej przez Szpakowskiego fascynacji językiem geometrii, któremu to językowi Oskar Zięta użycza swojej gramatyki. Jest to gramatyka niejednokrotnie wykorzystywana przez artystę podczas realizacji rzeźb takich jak NAWA, KRAKEN, WIR czy URBAN CRYSTALS generacje, których również zagoszczą w murach Muzeum Ziemi Lubuskiej.

GENERACJE DESIGNU
to narracja o potencjale użytkowym projektowania generatywnego. Zestawienie funkcjonalnych obiektów z eksploracją ich potencjałów materiałowych. Prowokujące zmysły przedmioty-rzeźby są efektem wieloletnich studiów nad właściwościami metalu. Swe dyskretne odkształcenia zawdzięczają autorskiej metodzie formowania stali ciśnieniem wewnętrznym (FiDU). To obiekty obecne w Muzeum MoMA w Nowym Jorku czy Centrum Pompidou w Paryżu i nagradzane światowej renomy wyróżnieniami takimi jak Red Dot Award: Product Design 2021 czy MATERIALICA Design + Technology Award.

GENERACJE
to multiznaczeniowa opowieść o procesach zachodzących w sztuce, designie i pokoleniach. To historia o nieprzerwanej optymalizacji, o ulepszaniu, o projektowaniu przyszłości, o ekologii (zwiększaniu efektywności wytwórstwa) i postępie.

Wernisaż:
2.09.2022, godz. 17.00 – Muzeum Ziemi Lubuskiej
2.09.2022, godz. 18.00 – Biuro Wystaw Artystycznych

Termin wystawy:

3-25.09.2022 – Muzeum Ziemi Lubuskiej (fragmenty do 31.12.2022)
3-25.09.2022 – Biuro Wystaw Artystycznych

Organizatorzy wydarzenia


Partnerzy wydarzenia: