Promocja najnowszej książki Zofii Mąkosy – SIOSTRY

Spotkanie z udziałem Autorki odbędzie się 11 października br. o godz. 17.00 w Sali Witrażowej MZL. Wprowadzeniem do rozmowy z Zofią Mąkosą będzie zwiedzanie zwiedzanie Muzeum Dawnych Tortur z przewodnikiem, na które zapraszamy o godz. 16.20.

Akcja drugiego tomu cyklu “Makowa spódnica” dzieje się w równym stopniu w dwóch miejscowościach należących obecnie do woj. lubuskiego, czyli w Kolsku i Sulechowie.  Pomysł na napisanie dwutomowej powieści powstał w 2018 roku, gdy Pani Zofia  Mąkosa pracowała  nad znakomicie  przyjętą przez czytelników “Wendyjską winnicą”. Głównym powodem, dla którego zajęła się XVII wiekiem, była informacja o procesach o czary w Kolsku, a szczególnie o ich skali.

Jest rok 1661. Przez Rzeszę Niemiecką przetacza się fala procesów o czary. Podejrzane są głównie zielarki i akuszerki, kat nie próżnuje, płoną stosy. Wiga powraca do rodzinnej wsi w pobliżu Kolzig i opiekuje się umierającym ojcem. Jej wnuczka Rozalka dorasta w Zulich, w domu cyrulika Tytusa. W życiu obu kobiet nie brakuje małych dramatów, nierozwikłanych tajemnic oraz lęku. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo dopiero nadciąga. Ktoś poluje na córkę „wiedźmy w makowej spódnicy” oraz jej babkę – „czarownicę”. Okazją do wyrównania osobistych porachunków stają się procesy o czary w Kolzig.

Wiga i Rozalia muszą stawić czoło trudom codzienności i zmierzyć się ze śmiertelnym zagrożeniem. W tej walce najważniejsze okazują się inne kobiety – wspierające siostry – oraz mężczyźni, dla których prawość i przyzwoitość nie są jedynie pustymi słowami.

Opis książki pochodzi z portalu lubimyczytac.pl

Moderatorką wydarzenia będzie dr Alina Polak-Woźniak. Wstęp wolny.