Wystawa “Generał Haller i jego żołnierze” – fotorelacja

W minioną środę mieliśmy okazję ponownie gościć wspaniałych mieszkańców naszego regionu w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tym razem motywem przewodnim było otwarcie wystawy pt. Generał Haller i jego żołnierze. Ponieważ ekspozycja silnie związana jest ze zbliżającym się  Narodowym Świętem Niepodległości, to spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego zaśpiewania Hymnu Polski.

To nie było jednak zwykłe wydarzenie – towarzyszyły mu dwa uroczyste akty. Pierwszym z nich było wręczenie odznaki państwowej Andrzejowi Skibińskiemu, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej. Drugim zaś przekazanie II części Kolekcji Wołyńskiej Tadeusza Marcinkowskiego, które zostały włączone do zbiorów muzealnych.

Podczas wręczania odznaki na sali zapadła cisza. W ten sposób wyraziliśmy szacunek oraz pełen podziw za zasługi prezesa Andrzeja Skibińskiego. Z kolei przekazaniu kart pocztowych (blisko 450 sztuk) towarzyszyła pewnego rodzaju wrażliwość oraz refleksje. Otrzymanie tak cennego daru zawsze wzbudza w nas wzruszenie. Oprócz tego krótki wykład dr Longina Dzieżyca, zastępcy dyrektora muzeum również wprowadził słuchaczy w zadumę – omówił on kilka niepowtarzalnych pocztówek prezentujących Wołyń wraz z jego najważniejszymi miejscowościami.

Całość została dopełniona recitalem fortepianowym w wykonaniu Kamila Wrony, absolwenta studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Program składał się wyłącznie z utworów polskich kompozytorów. Nasi goście mogli wsłuchać się w takie formy muzyczne jak mazurki, preludia, nokturny oraz polonezy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie.