Dzień z Kulturą Żydowską – prezentacja dwujęzycznej książki

Zapraszamy na spotkanie poświęcone promocji dwujęzycznej książki pt. „Ślady życia żydowskiego na środkowym Nadodrzu”/ Spuren jüdische Lebens an der mitteren Oder”. Jej autorem jest niemiecki publicysta i dziennikarz Hilmar Schulz. Publikacja przedstawia bogaty w tradycje żydowskie krajobraz kulturowy 24 miejscowości, położonych po obu stronach granicy regionu Środkowego Nadodrza. Dzięki niej czytelnik może przenieść się do zaginionego, żydowskiego świata po polskiej i niemieckiej stronie rzeki. Jest to pierwsza tego typu dwujęzyczna, polsko-niemiecka pozycja, która opisuje żydowską przeszłość tego regionu.

Jak można przeczytać na okładce książki: „Żydzi mieszkali na Środkowym Nadodrzu, terenie o wysokiej dynamice gospodarczej, przez wiele stuleci i wzbogacali kulturę tego regionu. Pod rządami narodowych socjalistów pozbawiono ich praw obywatelskich, wypędzono i wymordowano, jednak ich dziedzictwo kulturowe jest nadal widoczne. Niniejsza książka wyrusza na odkrywczą wyprawę i podąża śladami zaginionego żydowskiego świata”.

W spotkaniu weźmie udział dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej – Andrzej Kirmiel oraz Ernst Herzog, wydawca książki. Oprócz tego wydarzenie będzie wzbogacone o koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu muzyków z Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej (Paulina Tobias i Grzegorz Tobias).

Wydarzenie odbędzie się w czwartek (17.11.2022) o godzinie 18:00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej (al. Niepodległości 15).

Każdy z uczestników otrzyma egzemplarz książki.

 

Projekt wydawniczy w ramach programu współpracy polsko-niemieckiej Most kultury przez Odrę. Wydane przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Klasztoru Altfriedland. Wydawnictwo dofinansowane zostało ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz brandenburskiego Ministerstwa Finansów i ds. Europy. Książkę złożono i wydrukowano w wydawnictwie Umweltdruck Berlin GmbH. Wydawcą książki jest Ernst Herzog ze stowarzyszenia Kulturförderverein Kloster Altfriedland e.V.  Projekt współfinansowany jest z środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy  >> INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 << Euroregionu Pro Europa Viadrina.