Konkurs na Zielonogórską Szopkę Bożonarodzeniową- Obrady

Jedną z najciekawszych tradycji, które powstały wokół misterium Bożego Narodzenia są przedstawienia narodzin Chrystusa w formie szopek. Spotykamy je rokrocznie w okresie świątecznym w kościołach na terenie całej Polski zarówno pod postacią miniatury, jak i również w wymiarze rzeczywistym. Zielonogórskie Muzeum, którego większość działań merytorycznych ogniskuje się na gromadzeniu zabytków i pogłębianiu tożsamości z miejscem, w którym żyjemy – ogłosiło w tym roku po raz pierwszy konkurs, który skierowany został do miłośników naszego Miasta, a zarazem osób chcących podzielić się swoimi talentami i zrealizować artystycznie przy stworzeniu Zielonogórskiej Szopki Bożonarodzeniowej.

Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych: dla dorosłych i dla dzieci. Łącznie wpłynęło na niego 27 szopek. Każdy obiekt, oprócz elementów typowych dla Bożego Narodzenia – wyposażony został w detale lub symbole związane z Zieloną Górą. W pracach odnaleźć można charakterystyczne obiekty architektoniczne miasta. Atorzy szopek szczególnie upodobali sobie wieżę zielonogórskiego ratusza i kościół Matki Bożej. W wielu miejscach pojawiły się także herb i barwy Zielonej Góry. Oczywiście nasi twórcy nie zapomnieli też o chlubie sportowej naszego Miasta – żużlowcach. Na jednej z prac wydarzenie Narodzenia Pana dzieje się na stadionie żużlowym, po którym śmigają zawodnicy na motocyklach – a na murawie pośrodku – umiejscowiona jest szopka. Ale zdarzają się też obiekty symboliczne, ascetyczne i niemal awangardowe w swojej prostocie. Tak przedstawia się czysta, nieskazitelnie biała, szkieletowa konstrukcja przygotowana przez zespół dzieci z Nowego Miasteczka.
Każda szopka jest inna i każda na swój sposób oddaje misterium świąteczne. Prace zrealizowano przy użyciu różnych materiałów, nakładem wielogodzinnej pracy, autorami są osoby indywidualne ale też niektóre obiekty przygotowane zostały zespołowo.

Jury, które obradowało 27 listopada br. nie miało łatwego wyboru. Po dyskusjach zdecydowało, by w kategorii dziecięcej uhonorować dwie szopki – I nagrodą. Otrzymał ją Olaf Gazińskiemu za oryginalną pracę wykonaną z kory drzewa, gdzie dach szopki pokryty jest pracochłonną mozaiką, a postaci Matki Bożej, maleńkiego Chrystusa i innych bohaterów tego świętego wydarzenia – ukształtowane zostały ze słomy. Ex aequo pierwszą nagrodę otrzymała wspólna praca – Natalii Raczkowiak i Martyny Szymanowskiej. Ta szopka to budowla niemal półtorametrowa, składająca się z trzech segmentów. Poprzez dwie zewnętrzne części – obiekt nawiązuje do herbu Zielonej Góry, środkowy element to wieża, która stylistyką nawiązuje do Kościoła Matki Bożej z jego charakterystyczną szachulcową zabudową. Cały ten obiekt najbardziej chyba podkreśla zielonogórski charakter poprzez różnorodne detale i szczegóły wiążące się z miastem. Pojawił się tu nawet portret Bachusa, motywy winogron i beczek z winem. Drugą nagrodę przyznano Julii Mleczak, trzecią – Zosi Pochanke. Dodatkowo jury postanowiło przyznać jeszcze trzy wyróżnienia.

W kategorii osób dorosłych – I nagrodę otrzymał Ludwik Oleksy za przepiękną szopkę, wykonaną w jednym kawałku drewna. Rzeźba jest pokryta farbą o delikatnym nasyceniu kolorystycznym a przedstawione postaci niosą łagodny ładunek emocjonalny. Taką szopkę chciałoby się mieć przy swojej choince. II nagrodę otrzymała Lidia Kurzawa, która skupiła się w swojej pracy zdecydowanie bardziej na postaciach szopki, pozostawiając formę budowli w pewnym niedopowiedzeniu. Dzięki temu zabiegowi ta praca ma charakter bardziej uniwersalny, jest symbolem Bożego Narodzenia dziejącego się w każdym miejscu na Ziemi.

W konkursie wzięli udział mieszkańcy Zielonej Góry , Sulechowa, Zawady, Wilkanowa i Nowego Miasteczka. Wystawa będzie eksponowana przez cały grudzień aż do 5 stycznia 2014 r.

Jury, które obradowało w składzie: Zofia Zalewska (przewodnicząca, MZL), Teresa Pawlak (UM Zielona Góra), Urszula Rogowska (MZL), Anitta Maksymowicz (MZL), Igor Myszkiewicz (MZL), Alicja Błażyńska (MZL) wyłoniło najlepsze prace i dokonało następującego podziału nagród.

GRUPA DZIECIĘCA:
I nagroda – ex aequo
Olaf Gaziński
Natalia Raczkowiak i Martyna Szymanowska (praca zbiorowa)

II nagroda
Julia Mleczak

III Nagroda
Zosia Pochanke

Wyróżnienia:
Mikołaj Lisiecki
Luiza Bazan
Szymon Hajrych, Huberty Lotka, Krystian Bereś, Adam Babiński, Filip Iwanów (praca zbiorowa wykonana przez dzieci w pracowni Krystyny Betiuk – Zespól Szkól w Nowym Miasteczku

GRUPA DOROSŁYCH:
I nagroda
Ludwik Oleksy

II nagroda
Lidia Kurzawa