Festyn plastyczny w 2008 roku zorganizowano pod hasłem “Fabryka lalek”. Obejmował on różnorodne zajęcia i zabawy plastyczne związane z lalką – symbolem beztroskiego świata dzieciństwa. Ale lalki nie były gotowymi produktami do zabawy, które dzieci przyniosły z domu. Zadaniem uczniów – zarówno dziewcząt, jak i chłopców – było wykonać lalkę samemu.

Artystka – pedagog Irena Bierwiaczonek opracowując działania dzieci w czterech jednocześnie działających pracowniach postawiła na kreatywność uczniów. Wystarczyło naprawdę niewiele – arkusze kolorowego papieru, brystol, nożyczki, kleje, gąbki, czasami resztki tkaniny, wełny, aby podczas plastycznych zabaw powstały różne rodzaje lalek: pacynki na palec, przytulanki do snu, kukły – czarownice czy też lalki do ubierania – królewny i rycerze. W finale festynu plastycznego dzieci przyznały, że bardzo cieszą je ich nowe lalki i uznały je za bardziej atrakcyjne od lalek za sklepu, gdyż były inne, wyjątkowe, samodzielnie przez nie wykonane.

Do udziału w festynie zaproszono dzieci ze szkoły znacznie oddalonej od Muzeum, uczniów dwóch klas piątych Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze. Miało to być dla nich zachętą do częstszego odwiedzania Muzeum, które nie tylko gromadzi obiekty kultury materialnej, ale jest również miejscem wielu ciekawych działań oświatowo-edukacyjnych.