Zielonogórskie muzeum oprócz tradycyjnie spełnianych podstawowych funkcji jak gromadzenie i dokumentowanie zbiorów muzealnych, posiada bogatą ofertę oświatową, wśród której na szczególną uwagę zasługują imprezy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej. Już trzeci rok z rzędu, po udanych ubiegłorocznych edycjach imprez z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca muzeum zorganizowało festyn plastyczny.

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w tym roku scenariusz imprezy opracowała Irena Bierwiaczonek. Tegoroczny festyn z cyklu “Podróże – Japonia” nawiązywał do aktualnie czynnych w Muzeum ekspozycji, udostępnionych zwiedzającym w maju br. z okazji “Japońskiej nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej”, prezentujących bogatą i wielowątkową sztukę i kulturę japońską.

Do udziału w tegorocznym festynie zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15. Opracowując imprezę zaproponowaliśmy jego uczestnikom różnorodne metody pracy, skłaniające do aktywnego udziału w zajęciach i samodzielnego wykonywania różnych zadań. Tak jak w ubiegłych latach, również w tym roku festyn odbywały się w formie warsztatów. Dzieci pracowały w sześciu równolegle działających pracowniach: malowanie na jedwabiu, papierowa Japonka – kimono, ikebana, robocik, origami – latawiec, koszulka z motywem japońskim.

Uczniowie poprzez różnorodne zajęcia plastyczne i zadania z nimi związane poznali bliżej zwyczaje, kulturę i sztuką Japonii. Na zakończenie warsztatów miło było usłyszeć, że po zajęciach w Muzeum bardziej rozumieją, dlaczego w ostatnich latach Japonia zachwyca świat.