21 X 2011 roku nastąpiło otwarcie wystawy Rafała Wilka “Obrazyburczą”

Obrazy burczą, poruszają się, ożywają, migają, ulegają ciągłej ingerencji artysty. Malarstwo, film, żywe obrazy, fotografia historyczna, portret rodzinny wchodzą ze sobą w bezpieczny dialog, pozbawiony konfliktu stosowanych mediów. Wszystkie są jednakowo statyczne, pozwalają oglądającemu na percepcję każdego kadru, który ostatecznie składa się na całościowy odbiór wystawy monograficznej Rafała Wilka.
Przenikanie się malarstwa, fotografii, filmu kumuluje się w zachowanej przez artystę niepokojącej kolorystyce prezentowanych prac, ciemnej tonacji i wysokim kontraście barw. Wymienione estetyczne zabiegi wskazują na doświadczenie artysty w cyfrowych zabiegach montażowych i wynikają z jego doświadczenia w pracy z trzecim wymiarem.
Marta Gendera
Rafał Wilk, ur. 1979 w Lubaniu, studiował malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Woźniaka i aneks z video pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej. Laureat Grand Prix ogólnopolskiego konkursu na Obraz Roku (2005) organizowanego przez miesięcznik „Art& Business. Jak napisał R. Woźniak : Wilk realizuje cyfrowe animacje video, fotografuje, maluje obrazy w technice olejnej. Poszukuje przestrzeni do własnej wypowiedzi na styku malarstwa, fotografii i filmu, między obrazem jednostkowym a multiplikowanym. Jego prace często mają charakter symulacji. Z upodobaniem podszywa się pod narratora opowieści z przeszłości.
Wybrane wystawy :
2011 – Pejzaż Południa 2010. Denominazione di Origine Controllata e Garantita, Galeria Atak, Warszawa; „Rapid eye movement” (ind.), Galeria BWA Zielona Góra
2008 – „De Immundi”, BWA Wrocław, Marian Szpakowski – Kontynuacja, Galeria Nowy Wiek
2007 – Miejsce do mieszkania, miejsce do kochania, Galeria BWA Zielona Góra; Salon Jesienny, Galeria BWA Zielona Góra; „Idolatrie”, Galeria Klimy Bocheńskiej Warszawa; „Jeżeli nie umarli to pewnie jeszcze żyją”, Galeria Bałtycka Słupsk; „Król Smalcu, Galeria Szewska Wrocław, „Najpierw smutna a potem płacze”, Kolonia Artystów, Gdańsk.> – Miejsce do mieszkania, miejsce do kochania, Galeria BWA Zielona Góra; Salon Jesienny, Galeria BWA Zielona Góra; „Idolatrie”, Galeria Klimy Bocheńskiej Warszawa; „Jeżeli nie umarli to pewnie jeszcze żyją”, Galeria Bałtycka Słupsk; „Król Smalcu, Galeria Szewska Wrocław, „Najpierw smutna a potem płacze”, Kolonia Artystów, Gdańsk.
2006 – „More or Less”, Porto, Portugalia; Salon Jesienny, Galeria BWA Zielona Góra
2005 – „Ludzie Wilka”, galeria BWA Bohomaz, Zielona Góra (ind.); „Tarcza pozioma”, Galeria PWW Zielona Góra (ind.)

Termin wystawy:
21 V 2011 – 8 I 2012

Kurator:
Leszek Kania

Sponsor wystawy:
Senator Polska