Bettina Bereś, Magda Bielesz, Magdalena Gryska, Agnieszka Migdałek, Katarzyna Szeszycka
W piątek, 20 stycznia 2012r. o godz. 17.00 obyło się otwarcie wystawy pt. Eat, sleep, paint, video films.

Wystawa otwierająca tegoroczne prezentacje w Galerii Nowy Wiek, zestawia ze sobą dwa odmienne media – malarstwo i wideo. Artystki biorące udział w prezentacji tworzą w tych dziedzinach, a wystawa daje możliwość spojrzenia, w jaki sposób współczesne malarstwo sięga po wideo, a z drugiej strony jak sztuka wideo czerpie z tradycji malarskiej.
Wiek XXI to wiek ekranów, dzisiejsza kultura przesycona jest obrazami, odciska na nas swoje piętno i ma wpływ na obrazy. Według jednej z Autorek, Magdaleny Gryski, człowiek potrzebuje obrazu jako szczególnego rodzaju pokarmu dla wyobraźni. W filmie i w malarstwie przestrzeń tworzona jest przez światło i barwę. Malarstwo często jest źródłem inspiracji dla artysty tworzącego film, czasem obraz filmowy to prosta konsekwencja obrazu malarskiego. Obraz wideo daje możliwość tworzenia wielowątkowych rozwiązań, przekraczania granic gatunkowych, organizowania przestrzeni w sposób totalny – wypełnia ją podtekstami, znaczeniami i aluzjami.

 

Przewijający się przez całą wystawę błękit ma znaczenie symboliczne: jak sznur niebieskich korali w filmie Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: niebieski, symbolizuje zachwyt nad nieskończonością, jest zatrzymaniem się w miejscu.

Wystawa, której kuratorami są Magdalena Gryska i Leszek Kania, czynna będzie w dniach od 20 stycznia do 25 marca 2012 r.
Serdecznie zapraszamy.

Sponsor wystawy:
Senator Polska