12 października 2012 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w ramach Galerii Nowy Wiek miało miejsce otwarcie wystawy Piotra Byliny i Stefana Hanćkowiaka, zatytułowanej Zwały potwornych kolizji, z udziałem Autorów.

Wystawa obejmuje prace dwóch autorów – Piotra Byliny z Warszawy i Stefana Hanćkowiaka z Zielonej Góry. Artyści po raz pierwszy spotkali się w stolicy w roku 2010. Ich kolejne spotkania zaowocowały pomysłem zrealizowania wspólnej wystawy. To pozornie tylko dwie różne osobowości twórcze, które mają ze sobą wiele wspólnego.

Piotr Bylina zaprezentuje prace z różnych okresów swojej twórczości. Prace starsze – realizowane w konwencji geometrycznej oraz zupełnie nowe cykle, które powstawały na przestrzeni ostatnich dwóch lat, w pracowni niedawno zmarłego wybitnego polskiego malarza prof. Jacka Sempolińskiego.
Obrazy i animacje rysunkowo-filmowe Stefana Hanćkowiaka o świadomie infantylizowanej formie dotykają najważniejszych spraw związanych z ludzką egzystencją. Część z nich nawiązuje w bezpośredni sposób do powszechnie znanych dzieł malarskich i sztuki takich artystów jak Władysław Podkowiński, Bronisław Wojciech Linke czy Kazimierz Malewicz. Tytuł wystawy Zwały Potwornych Kolizji jest wybranym przypadkowo cytatem z Niemytych dusz Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ale jak pisał Ludwik Jerzy Kern w książce Ferdynand Wspaniały: ”…przypadek, który jest sprzymierzeńcem wszystkich przedsięwzięć, który podróżnikom pomaga odkrywać nieznane lądy, a wodzom wygrywać przegrane bitwy, przypadek – ta gwiazda odważnych…”

Piotr Bylina, ur. w 1977 w Warszawie. W latach 90. grał na gitarze w zespole noise rockowym. Zajmował się również poezją. Jest autorem kilku niewydanych zbiorów wierszy, z których ostatni drukował własnym nakładem i rozdawał znajomym. Ostatecznie zawiesił działalność poetycką i od roku 2005 poświęcił się twórczości, w której wykorzystuje materiały powszechnie uznane za malarskie. Współpracował z prof. Jackiem Sempolińskim, m.in. pełnił funkcję sekretarza osobistego profesora. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Stefan Hanćkowiak, ur. w 1980 w Rawiczu. Studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, uzyskując w roku 2005 dyplom w pracowni prof. Witolda Michorzewskiego. W roku 2007 został laureatem III nagrody w ogólnopolskim konkursie malarskim Bielska Jesień. Uprawia malarstwo i animację filmową, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Mieszka i tworzy w Warszawie i Zielonej Górze.

Kurator wystawy:
Leszek Kania
tel. 68 327 23 45 wewn. 35
Czas trwania wystawy
12 października – 29 listopada 2012