MUSKAU ART PROJECT. W poszukiwaniu tożsamości miejsca

6 czerwca (piątek), godz. 17.00 – wernisaż (zobacz fotorelację)

 

MUSKAU ART PROJECT. W poszukiwaniu tożsamości miejsca – to tytuł warsztatów plenerowych realizowanych w wyjątkowym miejscu na granicy Polski i Niemiec, którego wspólnym mianownikiem jest Park Mużakowski/Muskauer Park – transgraniczny park krajobrazowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W warsztatach biorą udział studenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki z Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie a jego realizacja podzielona została na trzy lata. Opiekunem projektu jest Grzegorz Stachańczyk, malarz, nauczyciel akademicki, który w roku 2001 zainaugurował działalność Galerii „Nowy Wiek” w zielonogórskim Muzeum.
——
Sezon pierwszy, trwający w dniach od 27 kwietnia do 3 maja br. skupił się na zagadnieniu przenikania kompozycji obu części parku, zarówno w znaczeniu przestrzennym, jak i kulturowym wynikającym z faktu, że park podzielony jest granicą państwową na Nysie Łużyckiej. Obiekt obejmuje swym obszarem ponad 800 ha i jest wyjątkowym w skali europejskiej przykładem kunsztu ogrodnictwa krajobrazowego I połowy XIX wieku. Równie trwałym i widocznym punktem w sąsiedztwie parku jest ogromny bazar (jeden z największych w Europie Środkowej), który stanowi rodzaj kontrapunktu dla odrestaurowanego w ostatnich latach pałacu. Bazar jest zarazem miejscem i symbolem wzajemnego i bezpośredniego poznawania sie mieszkańców z obu stron Nysy Łużyckiej,
Podsumowaniem warsztatów są wystawy poplenerowe. Pierwsza z nich miała miejsce w maju br. w jednym z budynków zespołu rezydencjonalnego w Muskau. Kolejną odsłoną jest prezentacja przygotowana w Muzeum Ziemi Lubuskiej w ramach Galerii Nowy Wiek. Natomiast w na początku roku akademickiego 2014/2015 nastąpi otwarcie wystawy w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kurator wystawy:
Leszek Kania
tel. 68 327 23 45 wew. 35

Termin wystawy:
6 czerwca – 31 sierpnia 2014

Mecenasi wystawy:
abfwpn-logo-greyblackZejmo-Siatecki