W dniu 3 lipca br. nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej pt. “My przeciwlotnicy” w obiektywie plut. Patryka Cielińskiego …zobacz fotorelację
MY PRZECIWLOTNICY to fotoreportaż ukazujący codzienność IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” (JW 1517 Czerwieńsk). Wystawa warta uwagi nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny prezentowanych zdjęć, ale i temat. Ciekawy, choć na co dzień nieobecny w powszechnej świadomości.
Materiał powstawał na kilku ostatnich poligonach, rejestrowałem go w przysłowiowym wolnym czasie. Starałem się pokazać wam wszystko to, co mogłem, a co tam nas otaczało. Fotoreportaż jest także formą podziękowania tym osobom, z którymi spędzałem wtedy mnóstwo czasu, często w różnych warunkach, dzieląc dzień na: posiłki, ćwiczenia, czas wolny, sen.
Ćwiczenia na poligonie to ciągłe bycie w ruchu – pracując „na lufach” (zestawach ZUR-23 2KG) często przemieszczamy się między kolejnymi stanowiskami ogniowymi, wyrabiając przy tym różnorodne normy szkoleniowe. Nie będzie tutaj żadną kokieterią, jak powiem, że niejednokrotnie wylewamy przy tym siódme poty. Wszystkie te działania mają na celu przygotowanie nas do strzelań przeciwlotniczych, które prowadzą z kolei do pełnego wyszkolenia bojowego. Obsługa techniczna sprzętu, na którym pracujemy, to bardzo ważny element naszej pracy – musimy być w ciągłym skupieniu, gotowi do podjęcia akcji w każdych warunkach pogodowych, czy to w dzień, czy w nocy. (Patryk Cieliński)

Patryk CIELIŃSKI sześć lat temu rozpoczął służbę w IV Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w korpusie podoficerów, jako dowódca drużyny w plutonie ogniowym na 4 dywizjonie (aktualnie 2 dywizjon). Równolegle ze służbą wojskową rozwija swoją pasję w zakresie fotografowania. W 2010 roku ukończył Lubuską Szkołę Fotografii. Dodatkowo rozszerzał swoje umiejętności uczestnicząc w wielu warsztatach i kursach fotograficzno-graficznych. Równolegle brał udział w konkursach, gdzie występując pod pseudonimem siwy mortis zdobył wiele wyróżnień.
W 2010 wraz z żołnierzami z Pułku został oddelegowany na wyjazd do Bogatyni, aby wesprzeć mieszkańców po powodzi stulecia w tamtych rejonach. Na miejscu zrealizował obszerny materiał fotograficzny, który miał swoją premierę na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej (2012), a następnie prezentowany był w innych galeriach na terenie województwa.
Na początku 2013 został przeniesiony wraz z awansem na stanowisko operatora środków audiowizualnych. Od tej chwili do jego obowiązków należy między innymi dokumentacja fotograficzna wydarzeń w Pułku. W okresie 2010-2012 zrealizował obszerny materiał MY PRZECIWLOTNICY, który jest obecnie prezentowany na wszelkich wystawach związanych z życiem Pułku.

Udział w wystawach i przeglądach:
od 2009 uczestniczył w organizowanych przez “Gazetę Lubuską” oraz serwis internetowy mmzielonagora.pl imprezach fotograficznych „FOTO DAY”, na których jego prace zostały docenione całym zakresem wyróżnień a także kilka razy zajęły pierwsze bądź drugie miejsce.
styczeń 2010 – „DIGART ZIELONOGÓRSKI. Wystawa Pierwsza” (WiMBP im. C. Noriwda w Zielonej Górze)
maj 2010 – MAIL ART CALL PORTOGRUARO 2010: LIMITE SCAMBIO SEGNO, zorganizowaną przez stowarzyszenie Rizoo
maj 2011 – seria indywidualnych wystaw„Bogatynia 2010 – po wielkiej wodzie”
wrzesień 2011 – Zielonogórskiej Grupy Fotograficznej „Zielona Góra w fotografii i fotografice”, udział w wystawie zbiorowej
grudzień 2011 – XXI Salon Fotografii Artystycznej,
2012 – kolejna seria wystaw „Bogatynia po wielkiej wodzie”, marzec: MZL – Zielona Góra, kwiecień – maj: GH „Horex”, Krosno Odrzańskie, lipiec – sierpień: Regionalny Dom Kultury, Gubin
maj 2012 – 8 edycja Festiwalu Krótkiego Metrażu Francuskojęzycznego przy ZGF, udział w wystawie fotograficznej pt. „Nić”
sierpień – wrzesień 2013 – XXIII Wojewódzkia Wystawa Fotograficzna, – krótki cykl zdjęć „My, przeciwlotnicy”, który można było zobaczyć w Żarach z okazji będący zapowiedzią dużej autorskiej wystawy;
wrzesień 2013 –„ZombiWalk 2013”, I m-ce na najlepszą fotogalerię w podczas Winobrania
wrzesień 2013 –”Z obiektywem obok munduru”, publikacje zdjęć na łamach fanpage’a ZOOM
październik 2013 – przedpremierowy pokaz zdjęć „My, Przeciwlotnicy” w Zielonogórskiej Palmiarni podczas obchodów święta IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Kurator wystawy:
Igor Myszkiewicz

Czas trwania wystawy:
11 VI – 24 VIII 2014

Współorganizatorzy:

IV Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”,
Galeria Twórców Galera

Sponsor:
Ewangarda.pl