
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Galeria Twórców Galera to współorganizatorzy wystawy grafiki komputerowej Mariusza Kowalskiego pt. To, co lubie, której otwarcie nastąpiło w środę, 12 czerwca 2013 r. o godz. 17.00. Na wernisażu gościliśmy Autora, który zaprosił nas w niezwykłą podróż – na poły baśniową, na poły fantastyczną – do świata swojej wyobraźni.
Przygotowane na wystawę prace powstały w ciągu ostatnich dwóch lat i są efektem zastosowania nowoczesnych mediów, które w postaci graficznego oprogramowania i tabletu, stają się narzędziami w procesie tworzenia. Komputer jest dla Artysty tylko i aż narzędziem, którym maluje i rysuje zgodnie z tym co dyktuje mi wyobraźnia.
TO, CO LUBIĘ – to w pewnym sensie mój wolny czas, mój relaks, moje poszukiwania i podróż w cyberprzestrzeni koloru, dźwięku i czasu. Nieodzownym elementem tych prac jest ostatnio muzyka, głównie elektroniczna i instrumentalna. Można powiedzieć, że stanowi z nimi integralną całość.
Wystawa pokazuje trzy kierunki jakie w tym momencie podejmuję w mojej twórczości. Po pierwsze jest to kontynuacja cyklu prac pod nazwą “Inne światy”, w którym mocno zaakcentowany jest świat fantastyki, marzeń, świat odrealniony i baśniowy. Po drugie – abstrakcja – zabawa kreską i barwą; formy bliższe strukturom organicznym jako zapowiedź obserwacji realnego i wyobrażeń nie realnego mikro-świata. Trzecim elementem wystawy jest ilustracja książkowa – w tym przypadku ilustracje do polsko-niemieckiej publikacji, w której młodzi ludzie przedstawili w opowiadaniach jeden dzień swojego życia (Mariusz Kowalski).
Mariusz Kowalski, ur. 1969 r., członek Okręgu Zielonogórskiego ZPAP od 2009 r. Studiował w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze; dyplom w pracowni rysunku prof. Izabeli Gustowskiej. Studia podyplomowe z grafiki komputerowej na Politechnice Zielonogórskiej.
Wystawy:
2008
– wystawa indywidualna „Inne światy”– Galeria Twórców Galera
– wystawa indywidualna „Inne światy II” – Galeria Pro Arte – w ramach “Dni Uniwersytetu Zielonogórskiego”
– wystawa multimedialna – POLCON 2008 (Zielona Góra)
2009
– wystawa indywidualna „Inne światy III” – Galeria Twórców Galera
2010
– DIGART ZIELONOGÓRSKI, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, Zielona Góra – wystawa zbiorowa
– NEXT Galeria Pro Arte, Zielona Góra – wystawa zbiorowa
2011
– wystawa indywidualna – Galeria Dzika (MCKiE Dom Harcerza) w Zielonej Górze
– 100 LAT ZPAP, Muzeum Ziemi Lubuskiej – wystawa zbiorowa
Grafika cyfrowa jest dziś powszechna. Ale nie była taka jeszcze wczoraj. To dokonało się na naszych oczach, w ciągu raptem kilku ostatnich lat. Najpierw była to ciekawostka, dość egzotyczna z racji dawnych cen sprzętu i oprogramowania, wymagających specjalistycznych umiejętności aplikacji. Niektórzy (nie tylko) artyści tamtego czasu próbowali rzecz całą zignorować widząc w grafice komputerowej chwilową modę bez większego znaczenia…
Ale czas mijał, sztuka cyfrowa stawała się coraz przyjaźniejsza, a cyberprzestrzeń stopniowo otaczała nas, przenikała, z krainy czasem odwiedzanej stała się de facto rzeczywistą i niezbędną przestrzenią naszego życia; w jakimś sensie może prawdziwszą. Dziś grafika komputerowa jest medium naturalnym, powszechnym, obecnym bez wątpliwości w polu codziennej aktywności, w kulturze i w sztuce.
Widzieliśmy to, świat przepoczwarzył się na naszych oczach. Zmiana jest tak naturalna, że niemal jej nie dostrzegamy, ale to metamorfuje sam fundament rzeczywistości. Dziś, w tej chwili.
Mariusz Kowalski był jednym z pierwszych artystów środowiska zielonogórskiego (obok twórców zrzeszonych w Korporacji Trylobit), którzy po cyfrowe narzędzia sięgnęli, nie tylko dla zabawy ale jako po główny środek wyrazu. Artysta kreuje najczęściej fantastyczne krajobrazy i scenerie, znajdziemy tu zarówno odniesienia do surrealizmu i symbolizmu jak i do estetyki popkultury. Równocześnie Twórca nie zamyka się ramach jednej konwencji obok fantastycznego realizmu eksperymentując z ekspresyjnym gestem. To podróż po wciąż niemal nieodkrytym obszarze. Wszystko może się zdarzyć (Igor Myszkiewicz).
Współpraca: Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 r.
Kurator wystawy: Igor Myszkiewicz, tel. 68 327 23 45 wew. 30