W pierwszym dniu Winobrania, 6 września 2008 roku o godzinie 18:00, Muzeum Wina zostało ponownie udostępnione dla zwiedzających. Do połowy sierpnia związane z winiarską przeszłością Zielonej Góry prezentowane były w dwóch salach na parterze. Z powodu ograniczonej przestrzeni (ok. 160 m2) w Muzeum Wina nie można było wystawić części cennych i efektownych eksponatów. Od początku zamierzano jednak, wzorem Muzeum Tortur, przenieść ekspozycję winiarską do niezagospodarowanych i częściowo zagruzowanych piwnic Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wykonawcą robót budowlanych była firma TRIADA Sp. z o.o.

Nowe pomieszczenia o łącznej powierzchni ekspozycyjnej 276 m 2 i kubaturze ponad 1000 m3 nie pełnią jedynie funkcji wystawienniczych W największej sali znajduje się scena, na której koncertować będą kameralne zespoły muzyczne. Wnętrza Muzeum Wina umożliwiają prezentację większej liczby eksponatów. Nowa ekspozycja oznacza również zmianę jakościową: możliwe stało się odtworzenie klimatu starej piwnicy winnej, których tak wiele znajdowało się w Zielonej Górze. Muzeum Wina działa na różne zmysły, w salach unosi się zapach wina przechowywanego w dębowej beczce.

Na otwarcie wystawy przybyło wielu przedstawicieli władz, m.in. senator Stanisław Iwan, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki oraz wicemarszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Z Jasła przyjechał do Zielonej Góry Roman Myśliwiec, najbardziej znany polski winiarz. Z Holandii przybył Dariusz Wieczorek, były pracownik Muzeum Ziemi Lubuskiej, który od momentu powstania wspiera Muzeum Wina zabytkami zdobytymi w aukcjach i antykwariatach. Dyrektor Muzeum, Andrzej Toczewski, doceniając jego wieloletnie zaangażowanie wyróżnił go tytułem honorowego kustosza naszego Muzeum.

Jedną z atrakcji wieczoru była degustacja wina z zielonogórskich winnic. Swoje produkty prezentowali Roman Grad ze Starego Kisielina, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego, Zygmunt Prętkowski z Zielonej Góry oraz Kinga i Robert Koziarscy ze Starej Wsi. O oprawę muzyczną zatroszczyła się Kapela Zielonogórska pod kierownictwem Andrzeja Brzozowskiego. Istniejący od ponad 15 lat zespół wystąpił z typowo zielonogórskim repertuarem.