Na wystawę fotograficzną „Cmentarze ewangelickie na Ziemi Lubuskiej” składa się ponad 60 zdjęć ukazujących ślady ewangelickiej przeszłości naszych ziem. Wykonane one zostały przez Łukasza Malkiewicza – uhonorowanego wieloma nagrodami fotografa.

Podczas swoich wielomiesięcznych rowerowych peregrynacji po zakątkach Ziemi Lubuskiej fotografował on cmentarze i nagrobki. Docierał do miasteczek, wsi i przysiołków, gdzie zachowały się strzępki nekropolii po zapomnianych lokatorach naszego regionu. Łącznie fotograf odwiedził ponad 100 miejscowości. Na ekspozycji prezentujemy fotografie m.in. z miejscowości: Trzebiechów (powiat zielonogórski), Śmieszkowo (powiat wschowski), Stary Zagór (powiat krośnieński), Siedlnica (powiat wschowski), Przecław (powiat żagański), Ołobok (powiat świebodziński), Wschowa, Osowa Sień (powiat wschowski), Podlegórz (powiat zielonogórski), Krzepielów (powiat wschowski), Łąkie (powiat świebodziński), Lgiń (powiat wschowski), Bojadła (powiat zielonogórski), Mirocin (powiat nowosolski), Gubin (powiat krośnieński), Pszczew (powiat międzyrzecki), Stypułów (powiat nowosolski), Zimna Brzeźnica (powiat żagański) i wielu innych.

Fotografie Małkiewicza pokazują piękno dawnych ewangelickich cmentarzy, ich klimat i nastrój, wywołują nostalgię i zadumę. Prezentują pozostałości zabytkowych nagrobków, które w przeszłości tworzyły zjawiskowe, artystyczne kompozycje. Na zdjęciach podziwiamy fragmenty okazałych nagrobków, złamanych kolumn, części rzeźb, szereg krzyży, murowanych i żelaznych ogrodzeń oraz bram. Za tymi bramami mieściły się miasta umarłych, a wznoszące się tam pomniki często podlegały tym samom prawom i regułom, co budowle żywych. Przeplatają się tu obiekty z różnych epok i o rozbieżnych stylach, które są świadectwem upodobań ich twórców i fundatorów.

Wystawa jest łatwa w transporcie, ponieważ fotografie są lekkie, wykonane na kappie (pianka), nie wymagają oprawy ani ram, a przy każdym zdjęciu znajduje się zawieszka-haczyk umożliwiający szybki i wygodny montaż. Zdjęcia są w dwóch wymiarach: 40×60 (48 zdjęć) i 50×80 (14 zdjęć).

Kontakt w sprawie wystawy: Izabela Korniluk, Grzegorz Wanatko, tel. 68/327-23-45, w. 34 lub w.12