Z okazji inauguracji nowego sezonu artystycznego od 14 września 2007 w Sali Koncertowej Filharmonii Zielonogórskiej można oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja prezentuje malarstwo Klema Felchnerowskiego, wszechstronnego artysty i wybitnej osobowości związanej z naszym miastem.

Urodzony w 1928 roku w Toruniu, studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika u Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego. Do Zielonej Góry trafił w 1953 roku jako stypendysta Ministerstwa Kultury. Był uczestnikiem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955 roku, gdzie zaprezentował cykl grafik “Nigdy więcej”. W jego twórczości odbijają się najważniejsze tendencje polskiej sztuki powojennej. Po 1956 roku, w okresie odwilży, malował abstrakcyjne informelowe kompozycje. Malarstwu abstrakcyjnemu pozostał wierny przez całe życie, choć zmieniała się jego koncepcja i forma, zależna od aktualnej kondycji autora. W poszukiwaniu nowych środków wyrazu fakturę obrazu wzbogacał często dodatkowymi materiałami – tkaninami, futrem, ziarnem. Kolejno nakładane warstwy tworzyły niemal reliefowe struktury o kontrastowych zestawieniach form gładkich i szorstkich, błyszczących i matowych. Stworzył własną metodę twórczą, którą nazwał kopoizmem – kontrolowaną podświadomością, dążąc do przekazania tego “co istotne i esencjonalne w samym człowieku. Ból, żal, smutek, lęk, wrażenie miłości.” Zmarł w 1980 roku.

Na wystawie przygotowanej przez Dział Sztuki Współczesnej MZL obejrzeć można 14 prac tego wybitnego zielonogórskiego twórcy.

Czas trwania wystawy: IX – XII 2007