Stałe
Zielonogórscy winiarze dziś

W połowie lat 90. w Zielonej Górze zaczęło wzrastać zainteresowanie uprawą winnej latorośli. Winiarze i miłośnicy wina zaczęli się zrzeszać w stowarzyszeniach. Dwa z nich: Lubuskie Stowarzyszenie Winiarskie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli i Producentów wina miały siedziby w Zielonej Górze.

W połowie lat 90. w Zielonej Górze zaczęło wzrastać zainteresowanie uprawą winnej latorośli. Winiarze i miłośnicy wina zaczęli się zrzeszać w stowarzyszeniach. Dwa z nich: Lubuskie Stowarzyszenie Winiarskie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli i Producentów wina miały siedziby w Zielonej Górze. Członkami tych stowarzyszeń byli zarówno działkowicze interesujący się uprawą winorośli, jak i winiarze zakładający plantacje produkcyjne.. Obecnie w Zielonej Górze działaja trzy stowarzyszenia winiarskie: Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Winnice Lubuskie oraz Stowarzyszenia Promocji Winnic i Produktów Regionalnych

Obok działalności wydawniczej i edukacyjnej stowarzyszenia te brały udział w organizacji rozmaitych imprez, m.in.: “Zielonogórskiego Targowiska Winiarskiego”, “Święta Młodego Wina”, “Winobraniowego Konkursu Win”, “Forum Winiarskiego” oraz “Balu Winiarza”. Promocją winiarstwa zajmuje się także fundacja „Pro Gloria Monte Verde”. Zielonogórscy winiarze uczestniczą w prezentacjach regionalnych tradycji oraz przedstawiają swój dorobek na licznych wystawach, a także w krajowych konkursach win odnosząc znaczne sukcesy. W 2008 r. powstał Lubuski Szlak Wina i Miodu, który zrzesza winnice, pasieki, muzea oraz hotele. W 2013 zostały dokonane pierwsze nasadzenia na winnicy w Zaborze. Ta licząca 35 ha winnica powstała dzięki współpracy samorządu województwa lubuskiego, winiarzy lubuskich, PWSZ w Sulechowie i wielu stowarzyszeń. Winnica jest podzielona na 12 częśći, które uprawiają lubuscy winiarze. W 2015 r. przy winnicy otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Do największych lubuskich winnic należą m.in.:

  1. Winnica Stara Winna Góra w Górzykowie należy do Danuty i Marka Krojcigów. Obecnie liczy 3,5 ha i jest największą lubuską plantacją winorośli. Częściowo położona na nadodrzańskiej skarpie w miejscu o bogatych tradycjach uprawy winorośli. Właściciele winnicy czynią starania, aby produkowane przez nich wino było dostępne w sprzedaży detalicznej.
  2. Winnica Kinga znajduje się w położonej kilometr od Nowej Soli miejscowości Stara Wieś. Winnica została założona 22 lata temu przez Halinę i Wojciecha Kowalewskich, którzy od kilku lat swoją pasję dzielą z córką Kingą i jej mężem Robertem Koziarskim. Wino z tej winnicy zostało uznane za produkt tradycyjny.
  3. Winnica na Leśnej Polanie znajduje się w malowniczo położonej wsi Proczki. Państwo Małgorzata i Jarosław Lewandowscy uprawiają zarówno winogrona deserowe, jak i odmiany moszczowe. W gospodarstwie jest prowadzona również szkółka, w której jest uprawianych 20 odmian winorośli
  4. Winnica „Cantina” w Mozowie
  5. Winnica Miłosz w Łazie
  6. Winnica Pałac Mierzęcin
  7. Winnica Equs
  8. Winnica Ingrid w Łazie
  9. Winnica Krucza w Buchałowie
  10. Winnica Saint Vincent w Borowie Wielkim
  11. Winnica winiarka.pl w Kiełpinie
  12. Winnica Julia w Starym Kisielinie
  13. Winnica Dolina Odry w Gostchorzu