Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na otwarcie wystawy Łuck i okolice na dawnej pocztówce i fotografii (z Kolekcji Wołyńskiej Tadeusza Marcinkowskiego). Wernisaż odbędzie się w piątek 11 października 2024 r. o godz.17.00 gmachu Muzeum.
Bogata Kolekcja wołyńska Tadeusza Marcinkowskiego obejmująca blisko 1200 kart pocztowych oraz zdjęć pochodzących z lat 1900-1942 zapoczątkowała w Muzeum Ziemi Lubuskiej zbiory kresowe.
Prezentację kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego inaugurują album oraz obecna wystawa, poświęcone rodzinnemu i ukochanemu przez kolekcjonera Łuckowi — miastu o bogatej przeszłości, pełniącemu funkcje administracyjne już w XII stuleciu, a w czasach II Rzeczypospolitej będącego siedzibą wojewody.
Na ekspozycji zobaczymy karty pocztowe, których awersy zdobią fotograficzne panoramy stolicy Wołynia. Przedstawiają zarówno ujęcia zabytkowego budownictwa, jak i obiektów wznoszonych w okresie międzywojennym. Prezentują świątynie różnych wyznań, rezydencje, budynki administracji, gmachy użyteczności publicznej, stanowiąc świadectwo architektonicznego wyglądu Łucka, będącego swoistego rodzaju tyglem wielu narodów, kultur, religii, obyczajowości.
Na wystawie prezentujemy także zdjęcia mieszkańców Łucka z okresu międzywojennego. To poruszające pamiątki często o wyjątkowym, emocjonalnym charakterze. Widzimy oddział strzelców prowadzonych przez ojca Tadeusza Marcinkowskiego, Jana oraz inne zdjęcia o charakterze rodzinnym. Na kolejnych fotogramach znaleźli się pracownicy urzędu wojewódzkiego w Łucku, sądu okręgowego, straży pożarnej, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz służb wojskowych, są także portrety dzieci i młodzieży szkolnej.
Dzisiaj dawne karty pocztowe i fotografie poświęcone ziemi wołyńskiej to cenny materiał ikonograficzny ukazujący rozwój życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Są one ważnym źródłem wiedzy o przeszłości i tradycji, będąc swoistego rodzaju kronikarskim zapisem dorobku, wielokulturowej społeczności.
Wernisaż uświetni recital polskich pieśni ludowych z obszaru Wołynia w wykonaniu grupy wokalnej MOJAŚTY
Wystawa czynna do: 29.12.2024
Kuratorzy: dr Longin Dzieżyc i Justyna Lubas-Wałęcka
Wystawę zrealizowano we współpracy z:
Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli
Muzeum Etnograficznym — Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu