Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Modernizacja Budynku Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Projekt realizowany był w ramach Działania 5.1 Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pn. „Rozwój i modernizacja regionalnej infrastruktury turystycznej i kulturowej”. Okres realizacji zadania to 21 lipiec 2008 r. – 5 styczeń 2010 r. Wniosek na realizację przedsięwzięcia został złożony w ramach Indykatywnego Planu Inwestycyjnego Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013 (IPI LRPO). Przesłanką wyboru na listę IPI LRPO był stopień zaawansowania prac nad projektem.

W zakres prac wszedł remont elewacji budynku, wraz z nadaniem mu nowej kolorystyki, remont dachu oraz wymiana stolarki okiennej. Przyczyniły się one do zahamowania niszczenia obiektu i poprawiły jego wygląd, będący wynikiem niefortunnych zabiegów remontowo-budowlanych z lat 1969-1973. W ramach realizacji projektu dokonano także remontu parkietów w salach wystawowych, modernizacji systemu oświetlenia ekspozycji oraz modernizacji instalacji przeciwpożarowych. Dzięki środkom pochodzącym z LRPO Muzeum mogło także zlecić prace konserwatorsko-restauratorskie przy kamiennych elementach późnorenesansowego portalu z Przytoku, eksponowanego na dziedzińcu. Jest to o tyle istotne, że znajdował się on w złym stanie – ubytki, pęknięcia, osadzające się na kamieniu zanieczyszczenia oraz zniszczenia związane z erozją piaskowca spowodowały, iż stan zachowania portalu znacznie odbiegał od pierwotnego (oszacowano, iż ok. 70 % powierzchni obiektu uległo zauważalnym zmianom).

Realizacja projektu nie tylko zahamowała tempo niszczenia obiektu i zwiększyła bezpieczeństwo przechowywania zbiorów, ale przede wszystkim spowodowała, iż siedziba jedynego muzeum w mieście i jednego z większych w regionie, stała się bardziej atrakcyjna dla zwiedzających. Podwyższenie stanu technicznego budynku MZL, stanowiącego ważny element infrastruktury kulturowej województwa lubuskiego, przyczynił się do podniesienia atrakcyjności kulturowej i turystycznej regionu, realizując tym samym cel główny działania 5.1 Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.