Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Zbiory
Sztuka dawna

Zabytki Działu Sztuki Dawnej to zbiór liczący ponad 2200 obiektów, w skład którego wchodzą muzealia z zakresu rzeźby, malarstwa, grafiki oraz rzemiosła.

Do grupy szczególnie cennych obiektów należy rzeźba sakralna od XIV do początku XX wieku, związana z terenem Dolnego Śląska. Zespół pochodzi z dawnego Heimatmuseum oraz przekazów powojennych. Zbiór malarstwa obejmuje prace powstałe od XVI do początku XX stulecia. Jest wśród nich popularne na Śląsku malarstwo religijne i pejzażowe.

Z życiem i historią Zielonej Góry związane są wykonane w różnych technikach plastycznych portrety mieszczan z XIX i XX wieku oraz sztychy dotyczące ikonografii miasta. Ponad 250 obiektów liczy zbiór przedmiotów kultu prawosławnego, złożony z ikon, krzyży raspatijnych i plakiet wotywnych, pozyskanych w drodze przekazów i zakupów w ramach wieloletniej współpracy muzeum z placówkami celnymi. Największy zespół rzemiosła – około 400 obiektów – stanowi ceramika, datowana od XVIII wieku po lata 60. XX wieku, pochodząca często ze znanych i cenionych manufaktur europejskich.

Cenny ilościowo i jakościowo zbiór tworzy rzemiosło zegarmistrzowskie, reprezentowane między innymi przez zegary podłogowe, szafkowe, kominkowe, talerzowe, ludowe oraz dużą grupę czasomierzy kieszonkowych z XIX i XX wieku. Ważną pozycję w strukturze Działu Sztuki Dawnej zajmują wyroby złotnicze i konwisarskie. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują obiekty wchodzące w skład lad cechowych, stanowiące wyposażenie obiektów sakralnych czy elementy zastaw cynowych codziennego użytku. W dużym stopniu miejscowej proweniencji są wyroby kowalstwa, z różnego typu zamkami, zasuwami, kłódkami, kluczami czy wietrznikami.
Szybko rozwijającą się grupę muzealiów stanowią zabytki techniki, ukazujące przemiany w sferze mentalności i obyczajowości oraz wyznaczające etapy cywilizacyjnego rozwoju człowieka. Szczególne znaczenie mają obiekty związane z kulturą materialną miasta i regionu. Są wśród nich narzędzia rzemieślnicze reprezentujące warsztaty o nie istniejących już specjalnościach.

Ważną grupę stanowią przedmioty pomiarowe, jak rozmaite typy wag oraz przedmiotów użytkowych z żelazkami, sprzętem oświetleniowym czy moździerzami. Urządzenia mechaniczne reprezentują maszyny do pisania, różnego typu sprzęt grający (z okazałą szafą grającą “Polyphon” z końca XIX wieku). Powstaje także zbiór sprzętu fotograficznego. Obecnie tradycyjna technika utrwalania obrazu w trzecim stuleciu swego istnienia podlega rewolucyjnym przeobrażeniom. Z zielonogórskim muzeum ten proces jest przedstawiony w możliwie najpełniejszy sposób.