Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na prezentację autoportretów Augustyna Mirysa (1700-1790) z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu w ramach cyklu „Arcydzieła polskiego malarstwa”.
Wykład poświęcony artyście wygłosi dr Adriana Podmostko-Kłos w środę, 9 października 2024 roku o godz. 17:00 w Sali Witrażowej Muzeum, al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu znajdują się aż dwa autoportrety Augustyna Mirysa z dawnej kolekcji Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oba XVIII-wieczne obrazy znajdowały się w galerii króla Stanisława Augusta. Ich twórca dał się poznać jako ekscentryk. Jako jeden z nielicznych malarzy ówczesnej Rzeczypospolitej zdołał wypromować swoje nazwisko! Podczas wykładu przybliżona zostanie jego nietuzinkowa biografia oraz twórczość. Jakie nieoczywiste informacje znajdują się na odwrociu jednego z portretów, będą mogli przekonać się Państwo w trakcie spotkania.
dr Adriana Podmostko-Kłos – poznański historyk sztuki, muzealnik, podróżnik i kustosz-kurator Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w Muzeum Narodowym w Poznaniu, z którym związana jest od ponad 30 lat.
Augustyn Mirys – malarz urodzony w 1700 we Francji, zmarł w 1790 w Nowym Mieście k. Białegostoku. Ojciec Sylwestra Dawida, malarza, rysownika, ilustratora działającego we Francji. Niepotwierdzona archiwalnie jest jego nauka w Akademii w Paryżu i późniejszy pobyt w Rzymie.
W Polsce przebywał od 1731 na dworach J. S. Jabłonowskiego, Sapiehów (od 1740), Krasickich (1749-50), F. Bielińskiego w Warszawie (od 1750) i hetmana J. K. Branickiego (od 1750) w Warszawie i Białymstoku, gdzie obok portretów malował dekoracje ścienne i teatralne, obrazy sakralne do kaplicy pałacowej i kościoła w Tyczynie. Po śmierci Branickiego pozostawał na usługach Izabeli Branickiej oraz biskupa Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim. Większość prac uznawana jest za jego dzieła na podstawie analizy stylistycznej i historycznej. Za pewne dzieła Mirysa można uznać: Portret Zuzanny Poltz, ok. 1750 i parę portretów Jana i Anny Krasickich, 1751 (wszystkie w Muzeum Narodowym w Warszawie), Portret J. K. Branickiego, po 1752 (Muzeum Pałac w Wilanowie), Autoportret, ok. 1755 (Muzeum Narodowe w Poznaniu), Ostatnią wieczerzę, 1760 (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie), Portret Kajetana Węgierskiego, 1772 (Muzeum Narodowe w Krakowie).
Biogram za: https://culture.pl/pl/tworca/augustyn-mirys