Wykład i oprowadzanie kuratorskie – 23.04.2025, godz. 17.00- 18.00
Sto lat temu, 28 kwietnia 1925 roku polscy artyści zachwycili na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. Wydarzenie było międzynarodowym świętem designu i sztuki użytkowej. W 21. specjalnie na tę okazję wzniesionych pawilonach sztukę, projekty artystyczne i innowacje z 21. państw zobaczyło aż 15 milionów gości. To wówczas pierwszy raz, od momentu odzyskania niepodległości, Polska mogła przedstawić światu swój dorobek artystyczny.
Miała na wystawie silną reprezentację, bo modne wtedy art déco awansowało do roli stylu państwowego II RP. Na tle modernistycznego Pavillon de l’Espirit Nouveau autorstwa Le Corbusiera oraz pawilonu radzieckich konstruktywistów obiekt „Republique Polonais” projektu Józefa Czajkowskiego wyróżniał się prostymi zgeometryzowanymi dekoracjami z dominującą wieżą ze szklanych rombów i kolorową iluminacją. Prasa nazwała go „kryształową górą” i „latarnią morską”. Wnętrze skrywało niezwykłą aranżację zaprojektowaną przez artystów zaproszonych do współpracy przez Jerzego Warchałowskiego, organizatora polskiej delegacji, cenionego krytyka, miłośnika modernizmu i sztuki ludowej. Przestrzeń obiektu wypełniły meble, kilimy, dywany, książki i gabloty, w których umieszczono m.in. projekty banknotów. Uwagę przyciągało m in. malarstwo Zofii Stryjeńskiej, dekoracje Wojciecha Jastrzębowskiego, witraże Józefa Mehoffera, jak również rzeźbę – zmysłowy posąg Henryka Kuny, czy kapliczkę „Bożego Narodzenia”, autorstwa Jana Szczepkowskiego, stanowiącą udany mariaż sztuki zakopiańskiej z awangardowym kubizmem.
Aranżacja reprezentantów z Polski otrzymała ponad 200 prestiżowych nagród – w tym 35 grand prix i 75 złotych medali!
Podczas wykładu opowiemy o tym wydarzeniu, skupimy się na polskim pawilonie i artystach uczestniczących w wystawie oraz na nagrodach, jakie otrzymali. Pokażemy archiwalne fotografie i dzieła polski twórców epoki, obecnych także na prezentowanej aktualnie wystawie „Lata 20, lata 30. Kolekcja ART DÉCO”, w Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Wykład prowadzi i oprowadzi po wystawie „Lata 20, lata 30. Kolekcja ART DÉCO” Justyna Lubas-Wałęcka.
ZAPRASZAMY do Muzeum Ziemi Lubuskiej.