Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Józef Gielniak (1932-1972) – Wirtuoz linorytu

Wystawa ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Wystawa ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

22 marca (w środę) o godz. 17.00 Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbył się wernisaż wystawy prac Józefa Gielniaka, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki współczesnej; laureata i uczestnika Wystaw i Sympozjów Złotego Grona odbywających się w Zielonej Górze w latach 1963-1981.

Gielniak należy do grona największych indywidualności uprawiających linoryt, technikę druku wypukłego. Z niebywałą wirtuozerią warsztatową i nieskrępowaną wyobraźnią wykreował wysublimowane kompozycje graficzne, które nieustannie fascynują światem fantastycznej rzeczywistości pełnej metafor, ukrytych znaczeń i zagadkowych symboli. Melancholijne improwizacje Gielniaka to graficzne opowieści na temat ulotności życia, niezłomnej walki z przeciwnościami losu i siły tkwiącej w człowieku.

Zielonogórska wystawa prezentuje ponad 100 prac, w tym wczesne rysunki i szkice, monotypie, matryce linorytnicze, ekslibrisy i przede wszystkim wyjątkowe linoryty pochodzące m.in. z trzech najważniejszych w dorobku Gielniaka cykli graficznych: Sanatorium (1958-1967), Improwizacje (1958-1959) oraz Improwizacje dla Grażynki (1965-1971). Interesujące dopełnienie ekspozycji stanowią osobiste narzędzia i akcesoria graficzne, kalendarze z odręcznymi zapiskami artysty, medale i dyplomy, które otrzymał ten wybitny twórca.

Wernisaż był okazją do wysłuchania wykładu poświęconego znakomitemu artyście i jego twórczości. Przedstawiła go główna inwentaryzatorka zbiorów z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Małgorzata Sułkowska.

 

Józef Gielniak  urodził się 18 lutego 1932 roku w Denain (Francja), w rodzinie polskich emigrantów. Do Polski przybył w maju w 1950 roku. Zły stan zdrowia (od wczesnej młodości chorował na gruźlicę) uniemożliwił mu podjęcie studiów dyplomatyczno-konsularnych. W 1953 roku przyjechał do sanatorium „Bukowiec” w Kowarach, gdzie po wypisaniu ze stanu chorych po trzech latach otrzymał pracę jako statystyk medyczny i archiwista wraz z mieszkaniem służbowym. W 1956 roku rozpoczął indywidualne studia artystyczne pod opieką prof. Stanisława Dawskiego z PWSSP we Wrocławiu. Dzięki sugestii Dawskiego zajął się linorytem, który pozostał głównym obszarem jego działalności twórczej. Bardzo szybko jego prace zyskały rozgłos i zostały docenione na licznych konkursach polskich i międzynarodowych.  (m.in. brał udział w I, II i V edycji Wystaw i Sympozjów Złotego Grona  w latach 1963, 1965 i 1971, otrzymując Medal Złotego Grona w dziedzinie grafiki w  1963 roku.
W 1958 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1966 roku był członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Zurychu. Mimo ciężkiej choroby przez piętnaście lat spod jego dłuta wyszło 68 płyt linorytniczych.  W swoich linorytach w pełni wykorzystał wszystkie możliwości tej techniki, wypracowując przy tym bardzo indywidualny styl. Twórczość artystyczną Gielniaka przerwała przedwczesna śmierć z powodu ataku serca 28 maja 1972 roku.

 

Prace artysty znajdują  się w zbiorach m.in.: Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Kielcach; Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy im. L. Wyczółkowskiego; Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze; Muzeum Sztuki w Łodzi; Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze; Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie; Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie; Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MOMA) w Nowym Jorku; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio; Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie; Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku; Gabinetu Rycin w Dreźnie oraz wielu kolekcjach prywatnych.

 

Termin wystawy : 22.03 – 28.05.2023
Kuratorki wystawy: Anna Szczodrak, Marta Gawęda-Szymaniak