Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Stałe
Zielonogórscy winiarze dziś

W połowie lat 90. w Zielonej Górze zaczęło wzrastać zainteresowanie uprawą winnej latorośli. Winiarze i miłośnicy wina zaczęli się zrzeszać w stowarzyszeniach. Dwa z nich: Lubuskie Stowarzyszenie Winiarskie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli i Producentów wina miały siedziby w Zielonej Górze.

W połowie lat 90. w Zielonej Górze zaczęło wzrastać zainteresowanie uprawą winnej latorośli. Winiarze i miłośnicy wina zaczęli się zrzeszać w stowarzyszeniach. Dwa z nich: Lubuskie Stowarzyszenie Winiarskie i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli i Producentów wina miały siedziby w Zielonej Górze. Członkami tych stowarzyszeń byli zarówno działkowicze interesujący się uprawą winorośli, jak i winiarze zakładający plantacje produkcyjne.. Obecnie w Zielonej Górze działaja trzy stowarzyszenia winiarskie: Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Winnice Lubuskie oraz Stowarzyszenia Promocji Winnic i Produktów Regionalnych

Obok działalności wydawniczej i edukacyjnej stowarzyszenia te brały udział w organizacji rozmaitych imprez, m.in.: “Zielonogórskiego Targowiska Winiarskiego”, “Święta Młodego Wina”, “Winobraniowego Konkursu Win”, “Forum Winiarskiego” oraz “Balu Winiarza”. Promocją winiarstwa zajmuje się także fundacja „Pro Gloria Monte Verde”. Zielonogórscy winiarze uczestniczą w prezentacjach regionalnych tradycji oraz przedstawiają swój dorobek na licznych wystawach, a także w krajowych konkursach win odnosząc znaczne sukcesy. W 2008 r. powstał Lubuski Szlak Wina i Miodu, który zrzesza winnice, pasieki, muzea oraz hotele. W 2013 zostały dokonane pierwsze nasadzenia na winnicy w Zaborze. Ta licząca 35 ha winnica powstała dzięki współpracy samorządu województwa lubuskiego, winiarzy lubuskich, PWSZ w Sulechowie i wielu stowarzyszeń. Winnica jest podzielona na 12 częśći, które uprawiają lubuscy winiarze. W 2015 r. przy winnicy otwarto Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Do największych lubuskich winnic należą m.in.:

  1. Winnica Stara Winna Góra w Górzykowie należy do Danuty i Marka Krojcigów. Obecnie liczy 3,5 ha i jest największą lubuską plantacją winorośli. Częściowo położona na nadodrzańskiej skarpie w miejscu o bogatych tradycjach uprawy winorośli. Właściciele winnicy czynią starania, aby produkowane przez nich wino było dostępne w sprzedaży detalicznej.
  2. Winnica Kinga znajduje się w położonej kilometr od Nowej Soli miejscowości Stara Wieś. Winnica została założona 22 lata temu przez Halinę i Wojciecha Kowalewskich, którzy od kilku lat swoją pasję dzielą z córką Kingą i jej mężem Robertem Koziarskim. Wino z tej winnicy zostało uznane za produkt tradycyjny.
  3. Winnica na Leśnej Polanie znajduje się w malowniczo położonej wsi Proczki. Państwo Małgorzata i Jarosław Lewandowscy uprawiają zarówno winogrona deserowe, jak i odmiany moszczowe. W gospodarstwie jest prowadzona również szkółka, w której jest uprawianych 20 odmian winorośli
  4. Winnica „Cantina” w Mozowie
  5. Winnica Miłosz w Łazie
  6. Winnica Pałac Mierzęcin
  7. Winnica Equs
  8. Winnica Ingrid w Łazie
  9. Winnica Krucza w Buchałowie
  10. Winnica Saint Vincent w Borowie Wielkim
  11. Winnica winiarka.pl w Kiełpinie
  12. Winnica Julia w Starym Kisielinie
  13. Winnica Dolina Odry w Gostchorzu