Otwarcie wystawy „Zielona Góra w sztuce” wywołało ogromne zainteresowanie zarówno pasjonatów przeszłości Winnego Grodu, jak i miłośników sztuki. Na wernisażu pojawiły się tłumy zielonogórzan chcących zobaczyć, jak ich miasto było portretowane przez wieki. Na obraz ten złożyło się blisko 150 rycin, grafik, akwarel, obrazów olejnych, fotografii (w technice gumowej), medali, a nawet jedna instalacja i ogromnych rozmiarów relief. W większości prace te muzealnicy wydobyli ze swoich przepastnych magazynów. Unikalnymi obiektami wspomogli organizatorów także: biblioteki Uniwersytecka i Norwida, zielonogórskie BWA, a także prywatni kolekcjonerzy. Największy jednak eksponat, ogromna płaskorzeźba o wymiarze 200 x 360 cm, przyjechała do muzeum prosto z zakładu stolarskiego Zbigniewa Majewskiego.
Prace na wystawie zostały ułożone w sekwencji chronologicznej. Począwszy od najstarszych grafik ukazujących przede wszystkim panoramę miasta w XVIII i XIX wieku, przez obrazy i akwarele, których autorami byli grünberczycy mieszkający tu do 1945 roku, aż do prace artystów polskich z ostatnich siedemdziesięciu lat. Nie sposób wyliczyć wszystkich autorów, zresztą każdy zwiedzający miał swoje typy i preferencje. Co widać było po emocjach towarzyszących naszym gościom.
Pani Maria Adamek z niedowierzaniem lustrowała przez lupę rysunek autorstwa Stanisława Filipczuka, który znane zielonogórskie motywy architektoniczne wplótł w baśniową przestrzeń. Inny zwiedzający „zawiesił się” przy barwnej akwaforcie Friedricha Augusta Tittla z lat 30. XIXI wieku i tak trwał przez dobrych parę minut, powodując mały zator. Zaciekawione spojrzenia przyciągała replika instalacji Pawła Śliwińskiego i Tymka Borowskiego zrekonstruowana przez Marcina Kubiaka. I tak było właściwie przy każdej pracy, każdym obrazie, każdej rycinie.
Jak zapowiedział dyrektor Leszek Kania muzeum zamierza przygotować publikację dokumentującą wydarzenie. Znajdą się w niej obiekty pokazane na ekspozycji, oraz te, których nie udało się na niej umieścić.
Wystawa „Zielona Góra w sztuce” wpisuje się w 100 rocznicę powstania muzeum w Zielonej Górze oraz jubileusz 800-700-lecia miasta. Jej kuratorami są: Marta Gawęda-Szymaniak, Jacek Gernat, Leszek Kania.
W trakcie wernisażu goście byli częstowani winem pochodzącym z winnic: Julia, Saganum oraz Pod Lipą.
800 lat historii Zielonej Góry to 800 lat bogatego, kulturowego dorobku miasta, które od zarania swoich dziejów nieustannie inspiruje artystów, zarówno tych dawnych – śląskich i niemieckich – portretujących je przed 1945 rokiem, jak i polskich twórców współczesnych, w pierwszym rzędzie reprezentantów zielonogórskiego środowiska plastycznego. Uwieczniane przez artystów panoramy dawnej i współczesnej Zielonej Góry, jej ikoniczne zabytki, ale także miejsca nieoczywiste, takie jak np. nowoczesna architektura i rzeźba, zapomniane podwórka zielonogórskich kamienic bądź historyczna ikonografia zakątków miasta – wszystko to składa się na fascynującą mozaikę obrazów, których wybór zaprezentowany został na wystawie “Zielona Góra w sztuce”, pierwszej w dziejach Muzeum Ziemi Lubuskiej tak dużej prezentacji dzieł sztuki o tematyce zielonogórskiej.
Ekspozycja wiąże się z jubileuszem 800-lecia miasta, zarazem 100-lecia Muzeum. Składają się na nią prace pochodzące ze zbiorów naszego Muzeum, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze oraz kolekcji prywatnych. W Muzeum wyeksponowane zostały dawne graficzne panoramy Zielonej Góry, grafiki i prace malarskie o tematyce zielonogórskiej autorstwa miejscowych artystów sprzed 1945 r., jak również dzieła współczesnych polskich twórców (obrazy olejne, grafiki, rysunki, akwarele, fotografie, rzeźby, medale okolicznościowe oraz instalacje). Te ostatnie reprezentują zwłaszcza prace przedstawicieli zielonogórskiego milieu artystycznego, zarówno nestorów, jak i artystów młodszych pokoleń, dopełnione przykładami „zielonogórskich” dzieł twórców formatu ogólnopolskiego.
Kuratorzy wystawy:
Leszek Kania, Marta Gawęda-Szymaniak, Jacek Gernat
Termin wystawy:
16.02 – 24.04.2022 (fragmenty do 21.08.2022)
Zrealizowano przy pomocy finansowej
Miasta Zielona Góra
Partnerzy wydarzenia:
Na sliderze plakat autorstwa Witolda Michorzewskiego z reprodukcją pracy Edwarda Dwurnika (1943-2018) “Zielona Góra” (1980) z cyklu “Podróże autostopem” – własność MZL.
Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi.