Szczególnym uświetnieniem jubileuszu 800-lecia powstania Zielonej Góry i 100-lecia istnienia Muzeum, jest wystawa stała poświęcona Carlowi Friedrichowi Seiffertowi, artyście urodzonemu w naszym mieście. W przestrzeni stylizowanej na XIX-wieczny salon znalazły się zarówno krajobrazy, jak i portrety. Ze zbiorów naszego Muzeum pochodzą przedstawienia zielonogórskiego winiarza Carla Engmanna oraz Johanna Gottlieba Berreina, skarbnika kamery miejskiej. Jednak w dorobku artystycznym malarza szczególne miejsce zajmują pejzaże. Większość prac oddaje charakter najwyższych gór Europy ukazanych między innymi w obrazach: Jezioro w szwajcarskich Alpach w Kantonie Uri czy Krajobraz alpejski. Nieco inny charakter ma Włoski skalisty pejzaż ożywiony elementami sztafażowymi. Powyższe dzieła są częścią największej w Polsce prywatnej kolekcji poświęconej śląskiemu malarstwu pejzażowemu, będącej własnością profesora Czesława Osękowskiego. Prezentowane w galerii prace cechuje szerokie spektrum czasowe od najwcześniejszych realizacji portretowych z lat 30. XIX stulecia po widok z okolic Drezna powstały w 1881 roku.
Galeria Carla Friedricha Seifferta jest kolejnym stałym elementem ekspozycyjnym wzbogacającym obraz kulturowy miasta. Poprzez dzieła malarstwa ukazane w biedermaierowskim stylu przenosi widza w tradycje i klimat XIX-wiecznej sztuki.
Carl Friedrich Seiffert urodził się w 1809 roku w Zielonej Górze. Malarz kształcił się w Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ważnym elementem jego artystycznych zainteresowań była naukowa wyprawa w Karkonosze oraz wędrówka szlakiem książęcych zamków. Artysta podróżował po Włoszech odwiedzając Rzym i Neapol, poznał także Sycylię, Koryntię, Szwajcarię i Tyrol. Z tych wypraw zachowały się liczne pejzaże z widokami Alp, dolin, górskich potoków i jezior. W Tyrolu malował zamki, klasztory i kościoły. Jego ulubionym tematem były malownicze pejzaże utrzymane w duchu romantycznym, idealizującym i poetyzującym naturę. Artysta zmarł w Berlinie w 1891 roku. Jego dzieła znajdują się między innymi w berlińskiej Galerii Narodowej. Do najbardziej znanych przedstawień należą: Góra Jungfrau w Szwajcarii, Błękitna grota na Capri (1860) czy Cieśnina Messina (1863).