Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Lekcje muzealne w ramach projektu OPOWIEŚCI OBRAZÓW – DOTKNIJ, POZNAJ, POSŁUCHAJ

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w okresie od 1 października do 23 grudnia 2021 r. przeprowadzi cykl 6 bezpłatnych lekcji muzealnych

Spotkania są adresowane do osób z dysfunkcjami wzroku, i będą realizowane w ramach projektu pt. „Opowieści obrazów – dotknij, poznaj, posłuchaj”.

W ramach lekcji  odbiorcy zapoznają się z charakterem najcenniejszych eksponatów Muzeum oraz tematyką wystaw stałych poprzez specjalnie przygotowane audiodeskrypcje oraz tyflografiki.

Tematy lekcji:

  1. Od pejzażu do abstrakcji – tajemnice obrazów z muzealnych kolekcji (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy).Podczas lekcji odbiorca pozna najpopularniejsze rodzaje, techniki i tematy malarskie np. martwą naturę, portret, pejzaż, abstrakcję geometryczną na przykładzie wybranych, muzealnych eksponatów.
  2. Oblicza portretu  (dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy).Pogadanka i prezentacja najciekawszych portretów z muzealnych zbiorów m in. „Dziewczynki ze słonecznikami: autorstwa Olgi Boznańskiej.
  3. Figury, linie i materie – szlakiem malarstwa współczesnego (młodzież, dorośli).
    Prezentacja najcenniejszych eksponatów z Galerii Złotego Grona i wprowadzenie w magiczny świat abstrakcji, sztuki figuratywnej, malarstwa materii. Spotkanie zostanie wzbogacone na wstępie o prelekcję prof. Ryszarda Woźniaka (autora obrazu „Cielę”, który znajduje się na jednej z ekspozycji stałych Muzeum), poświęconą zagadnieniom sztuki współczesnej.
  4. Motywy winiarskie w sztuce (osoby dorosłe i seniorzy).
    Pogadanka połączona z prezentacją obiektów dotyczących tradycji winiarskich miasta i regionu znajdujących się na ekspozycji winiarskiej i nowej wystawie “Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”.
  5. Świat zagadek i symboli według Tadeusza Kuntze (młodzież).Prezentacja obrazu „Fortuna i pogadanka na temat ukrytych w nim znaczeń. Zapoznanie odbiorcy z  charakterem twórczości artysty.
  6. Kadry z historii – oblicza sztuki powojennej lat 50. XX w. (osoby dorosłe i seniorzy).Pogadanka poświęcona sztuce socrealizmu i sztuce ekspresji Odwilży na przykładzie obrazu „Nasza ziemia” Andrzej Strumiłło oraz obrazu „Napiętnowani” Marka Oberländera. Prezentacja ciekawostek związanych z okolicznościami powstania obrazów.

Lekcje będą realizowane dla zamkniętych grup 10-12 osobowych. Ich charakter zostanie dostosowany do wieku uczestników: dzieci (do 12 lat), młodzież (13-18 lat), dorośli, seniorzy (osoby 60+). Czas trwania spotkania: do 60 minut

Zajęcia są elementem zadania „Edukacja muzealna osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Opowieści obrazów, dotknij, poznaj, posłuchaj”. Projekt jest finansowany i realizowany w ramach programu ”Kultura dostępna” Narodowego Centrum Kultury we współpracy partnerskiej z organizacją pożytku publicznego – Fundacją Szansa dla Niewidomych.

 

* w przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią lekcje zostaną przygotowane i udostępnione w wersji on-line