Na ekspozycję złożą się grafiki zdobiące publikację oraz oryginalne obiekty ze zbiorów muzealnych, będące świadkami historii naszego miasta. Po wernisażu zapraszamy na rozmowę z autorem książki, którą poprowadzi dr Izabela Korniluk.
„Ilustrowana Kronika Zielonej Góry” w przystępny sposób przybliża czytelnikom dzieje Winnego Grodu od czasów najdawniejszych, legendarnych, po dni nam współczesne. Autor odnotował w niej wydarzenia wielkie i drobne, mroczne, tragiczne, zabawne, groteskowe. Odciskają się w dziejach Grodu Bachusa także kluczowe momenty historii Europy, przemiany religijne i polityczne, zmiany linii granic, barw sztandarów czy politycznych doktryn. Opowieść uzupełniają liczne rysunki ukazujące autorską wizję przeszłości Zielonej Góry.
Na wystawie z ilustracjami zestawiono oryginalne obiekty pochodzące ze zbiorów Działu Historycznego naszego Muzeum, będące materialnym i dotykalnym śladem opisanych w Kronice wydarzeń.
Bohaterką wczorajszego popołudnia w muzeum była książka „Ilustrowana Kronika Zielonej Góry” oraz oczywiście jej autor – Igor Myszkiewicz. Jako że na wydawnictwo – starannie i ciekawie wydane –składają się nieduże teksty i wysmakowane grafiki, kuratorka wydarzenia postanowiła zrobić nie tylko promocję publikacji, ale również przygotować wystawę ilustracji ją zdobiących. Pasjonaci historii Winnego Grodu mogli więc zobaczyć powiększone ryciny, które dopełnione zostały oryginalnymi obiektami historycznymi wydobytymi z magazynów muzealnych.
Po wernisażu w Sali Witrażowej MZL odbyło się „przesłuchanie” autora, które poprowadziła dr Izabela Korniluk. I choć było to już „ente” spotkanie z Igorem Myszkiewiczem – bo niemal każdego roku proponuje on nową książkę, mającą swoje odniesienie do rodzinnego miasta – to okazuje się, że pokłady jego wiedzy, zainteresowań i pomysłów są nadal niezgłębione.
Na zakończenie spotkania do autora utworzyła się długa kolejka osób chcących wyrazić uznanie i zdobyć jego autograf na kartach książki.
Na wystawie z ilustracjami zestawiono oryginalne obiekty pochodzące ze zbiorów Działu Historycznego naszego Muzeum, będące materialnym i dotykalnym śladem opisanych w Kronice wydarzeń.
Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Na co dzień kustosz i plastyk w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej. Od ponad dwóch dekad w szeregach Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra, nieco krócej w Stowarzyszeniu Forum Art. Autor („Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe”, „Galeria Twórców Galera. XX lat rejsu”, „Krew Bachusa. Opowieści Zielonogórskie”), a czasem współautor („Monografia Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”, „Nie wszystek umrę”, „Kronika Zielonogórskiego Rocka”) publikacji o lubuskim środowisku kulturalnym i dziejach Zielonej Góry. Ilustrator książek i gier fabularnych, twórca komiksów, m.in. krzepiącej internetowej serii „Kryzys Wieku”, „Zdeptaka” (2009–2016), „Paprochów Historii. Zielonogórskich podróży w czasie”, „W SEPII”. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie” Autor projektu sztandaru Zielonej Góry, ufundowanego w 2010 r.
Niniejszą kronikę pisałem i rysowałem w roku zarazy, w czasach zamętu i niepokoju, nie pierwszych w historii Winnego Grodu i pewnie nie ostatnich. Odnotowałem w niej wydarzenia wielkie i drobne, mroczne, tragiczne, zabawne, groteskowe; skupiłem się na pewnych wątkach, by śledzić je przez stulecia, jeszcze inne umieściłem, bo po prostu je lubię. Dzieje i klimat Zielonej Góry tworzą trunek o niepowtarzalnym smaku. Przesącza się on powoli także do kultury popularnej, inspiruje „Fantazje Zielonogórskie”, powieści historyczne, kryminały i komiksy. Czytając kalendarium naszego miasta nagle odnajdujemy fragmenty narracji większych, opowieści rozciągniętych na dekady, bywa, że i stulecia. Pewne tematy wracają, w różnych epokach i dekoracjach, mechanizmy władzy, wiary i opresji, błyski ludzkiego geniuszu i obłędu, ponury rytm pożarów, wojen i epidemii, odciskają się w dziejach Grodu Bachusa także kluczowe momenty historii Europy, przemiany religijne i polityczne, zmiany linii granic, barw sztandarów czy politycznych doktryn. Zielonogórskie opowieści wciąż dopiero poznajemy, odczytujemy z gąszczu kronikarskich zapisków, prasowych notatek, zdjęć i pamiętników, zanurzamy ręce głęboko w pełne zeschłych gron, popiołów i kości pokłady, narastające wokół nas nieustannie, rok po roku, warstwa po warstwie, strona po stronie.
Igor Myszkiewicz
Czas trwania wystawy
20.10.2021 – 01.04.2022
Kurator wystawy
dr Izabela Korniluk
Współorganizatorzy wystawy
Galeria Twórców Galera
Stowarzyszenie Forum Art
Wydawcą „Ilustrowanej Kroniki Zielonej Góry” jest Stowarzyszenie Forum Art.
www.stowarzyszenieforumart.blogspot.com