Wystawy
Nieoczywistość rzeczy – Jacek Dłużewski

W miniony piątek (27.01.2023) odbył się finisaż prac wystawy rodowitego zielonogórzanina, malarza i rysownika, ucznia J. Nowosielskiego, a obecnie profesora ASP we Wrocławiu –  Jacka Dłużewskiego. Wystawa nosi tytuł Nieoczywistość rzeczy.

Finisaż odbył się z udziałem artysty. Atmosfera, która panowała podczas wydarzenia była niezwykle radosna, pełna twórczych rozmów i wymiany spostrzeżeń na temat twórczości artysty. Życzymy sobie, aby każde uroczyste otwarcie czy zamknięcie wystawy było tak tłumne oraz obfitujące w nowe doświadczenia związane z obcowaniem ze sztuką.

Wydarzeniu towarzyszyła promocja katalogu, w którym znajdują się prezentacja wybranych dzieł oraz zapis rozmowy Dyrektora MZL Leszka Kani z Jackiem Dłużewskim, dająca wgląd w twórczość artysty.

Udostępnione prace to opis rzeczywistości, odnoszący się do podróży artysty, głównie na trasie Kraków-Zielona Góra i Wrocław-Zielona-Góra. Na wystawie znajdują się obrazy przedstawiające m.in. dworce kolejowe, zielonogórskie lasy czy też miasto – Zieloną Górę. Ekspozycja składa się również z malarstwa ukazującego Syrię – i choć kilkanaście lat temu artysta przeniósł na płótno refleksje z jego podróży oraz pobytu w tamtym kraju – to tym razem zaprezentował wątek wojny.

Jak sam Jacek Dłużewski wskazuje „wiele obrazów (…) odnosi się do podróży w sztuce, a egzystencjalnie do bycia w stanie ruchu, na przykład podczas podróży koleją, statkiem, bycia na wycieczce (…)”. Innymi słowy, w motywach rzeczywistości odnajduje wyjątkowość, szczególność i sakralność.

Wystawa jest dostępna do 15 lutego 2023.

Jacek Dłużewski, urodzony w 1966 r. w Zielonej Górze, malarz i rysownik. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1992. Profesor Uczelni ASP we Wrocławiu, prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury (2003 i 2005). Laureat konkursów takich jak: Lexmark European Art Prize 2003 (Wyróżnienie, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa); Konkurs im. E. Gepperta w 1993 roku (Nagroda Główna, Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych, BWA, Wrocław). Członek Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie.