Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wykład poświęcony Kajetanowi Sosnowskiemu (1913-1986)

27 marca 2019 r. o godz. 16.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Studium Wiedzy i Sztuce i Historii. Spotkanie odbywać się będzie m.in. w przestrzeniach Galerii Nowy Wiek, gdzie obecnie prezentowana jest wystawa twórczości Kajetana Sosnowskiego (1913-1987). Postać wybitnego twórcy i jego dokonania artystyczne przedstawi Leszek Kania, jeden ze współkuratorów ekspozycji.

Kajetan Sosnowski – zwany przez krytykę niekwestionowanym klasykiem nowoczesności – uprawiał malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz instalację artystyczną.

W latach 1934-1939 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego, zarobkując równocześnie na życie jako nauczyciel i ilustrator książkowy. Po II wojnie światowej włączył się aktywnie w organizację polskiego życia artystycznego, m.in. w 1945 roku współtworzył łódzki oddział ZPAP, był kierownikiem artystycznym „Kuźnicy” (1947-1949), a także należał do założycieli warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło (1955). Aktywnie uczestniczył w laboratoryjnych imprezach lat 60. i 70. XX wieku, m.in. I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965) oraz Spotkaniach Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach i Darłówku; w roku 1972 zainicjował powstanie Galerii 72 w Chełmie Lubelskim. Brał udział w II, IV, V i VII edycji Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w latach 1965, 1969, 1971 i 1975.

W roku 1976 został zaproszony przez dr. Jana Muszyńskiego (1932-2017), ówczesnego dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, do stworzenia stałej Galerii Autorskiej. Jego Wieża asymetryczna została zainstalowana w bocznej klatce schodowej budynku muzealnego. To jedna z nielicznych zachowanych „struktur asymetrycznych” artysty. Tworzy ją układ 15 brył geometrycznych ustawionych względem siebie z matematyczną precyzją, osiągający wysokość trzech pięter budynku – od parteru po dach. Każdy z nadbudowanych kolejno elementów, osadzonych na wspólnej osi, został nieco przesunięty w stosunku do poprzedniego. W efekcie daje to wrażenie płynnego ruchu i optycznej harmonii.

Aktualnie w zbiorach muzeum znajduje się 15 prac Kajetana Sosnowskiego, począwszy od wczesnych prac z cykli Pamiętnik liryczny i Erotyki , poprzez późniejsze ascetyczne „obrazy puste”, po dzieła inspirowane naukami ścisłymi, studiami nad zjawiskami barwnymi i świetlnymi.  Istotną część kolekcji stanowią późniejsze „obrazy szyte”, wynikające z intelektualnych rozważań i matematycznych podziałów. Wśród nich kompozycje z cyklów: KatalipomenaUkłady równowartościoweInterwencje oraz Obrazy czarne z lat 80. poświęcone istotnym wydarzeniom społeczno-politycznym tego czasu.

RELACJA Z WYDARZENIA

Wieża asymetryczna umieszczona w bocznej klatce schodowej naszego muzeum, stała się punktem wyjścia do rozważań o twórczości Kajetana Sosnowskiego (1913-1987) – artysty, którego wystawa  jest aktualnie prezentowana w przestrzeniach Galerii Nowy Wiek. Prowadzący spotkanie Leszek Kania przypomniał, jakie okoliczności sprawiły, że obiekt znalazł się w tym właśnie miejscu, dokonał także interpretacji dzieła odnosząc się fascynacji twórcy naukami biologicznymi.

Kolejnym etapem środowego Studium Wiedzy o Sztuce i Historii było przejście do sal, gdzie zgromadzone zostały prace artysty. Tam prelegent przedstawił sylwetkę twórcy, jego pierwsze próby artystyczne, ale także opowiedział o różnorodnych talentach K. Sosnowskiego, predestynujących go do znacznych osiągnięć nie tylko na polu sztuki.  Następnie szczegółowo zostały omówione poszczególne fazy twórczości – począwszy od obrazów traktujących kolor bardzo płasko, przez prace będące poszukiwaniem przestrzeni przy użyciu barwy, aż po obiekty działające samą formą, gdzie kolor stał się elementem wtórnym. Zainteresowanie wzbudziły opowieści o próbach artysty w zakresie posługiwania się specyficznymi odczynnikami chemicznymi, sprawiającymi zmianę barw na obrazach w zależności od wilgotności pomieszczenia. Niestety prac nie udało się pokazać na wystawie i nie można było zaprezentować naocznie tych dokonań.

Twórczość Kajetana Sosnowskiego z roku na rok jest coraz bardziej doceniana, oznaką tego są wysokie notowania rankingowe jego prac. Zielonogórskie muzeum, mające w swojej kolekcji blisko 15 prac artysty, jest bodaj jedyną instytucją mogącą pochwalić się tak bogatym zbiorem.