Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu
Wystawy
100-lecie powołania Polskiej Policji

19 czerwca 2019 roku (środa) o godzinie 12.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej nastąpi otwarcie wystawy* „100-lecie powołania Polskiej Policji” zorganizowanej wspólnie z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć repliki przedwojennych mundurów, broń będącą na wyposażeniu Policji Państwowej, przedwojenne kodeksy karne i wiele fotografii dokumentujących służbę policjantów z tamtego okresu.

24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej została powołana Policja Państwowa. Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych
i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego 
– stanowił art. 1 ustawy. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Polska Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.
Powołanie Polskiej Policji w 1919 roku było bardzo ważną datą w procesie budowania polskiej państwowości po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską. Nie był to łatwy proces, a ujednolicenie służb z trzech pozaborowych części kraju trwało kilka lat. Pierwszym Komendantem Głównym Policji Państwowej  został inspektor Władysław Henszel, który pełnił swoją funkcję do kwietnia 1922r. – a jego głównym zadaniem było właśnie  przeprowadzenie unifikacji struktur policyjnych na ziemiach pozaborowych.
W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.
17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.
Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.
7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.
6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

Termin wystawy
19 VI – 29 IX 2019

Kuratorzy wystawy:
podinspektor Małgorzata Barska
podinspektor Małgorzata Stanisławska

Anna Zawadzka-Dziuda
Tomasz Kowalski

*Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie wizerunku osób w nim uczestniczących w materiałach zdjęciowych, filmowych, publikacjach promocyjnych realizowanych przez Organizatora.

RELACJA Z WYDARZENIA:

19 czerwca 2019 r. w samo południe przed gmachem Muzeum zaroiło się od ludzi w galowych, policyjnych mundurach. Sygnałem rozpoczęcia uroczystości – otwarcia wystawy oraz seminarium – poświęconych 100. rocznicy powstania Policji Państwowej był popis Orkiestry Dętej Policji z Wrocławia. Brawurowo zagrane standardy jazzowe, pochodzące z lat 20. ubiegłego wieku, wywoływały uśmiech i rytmiczne podrygiwania nie tylko u zaproszonych gości w stalowych i białych uniformach, ale i też wśród przypadkowych przechodniów. 
Po minikoncercie przybyli skierowali się do wnętrz muzeum. Przed wejściem można było otrzymać okolicznościową, imienną przepustkę, którą wydawali policjanci w strojach z epoki. Inne mundury zaprezentowane zostały na wystawie, ale oprócz nich także oryginalne przedmioty identyfikujące policjanta sprzed wieku, jak choćby broń, gwizdki, nakrycia głowy czy znaczki. W gablotach znalazły się też archiwalne dokumenty, a na planszach przedstawiona została historia Polskiej Policji. Uroczystość w Sali Witrażowej poświęcona została ludziom i wydarzeniom, które kształtowały oblicze tej trudnej służby.