Towarzystwo Rzemieślników Polskich powstałe w 1898 roku i działające do 1935 roku, zrzeszało polskich rzemieślników, którzy przyjechali do Grünberga za pracą. Dzięki jego istnieniu, w niemieckim mieście istniał bastion polskości, za sprawą którego pielęgnowano tradycje i zwyczaje polskie. Polacy obchodzili narodowe rocznice i święta (np. uchwalenia Konstytucji 3 Maja), śpiewali polskie pieśni, zarówno patriotyczne, jak i kościelne; organizowali wspólne przedsięwzięcia: wycieczki, bale, spotkania, oraz się integrowali.
Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze działania Towarzystwa, w tym postać Kazimierza Lisowskiego, patrona jednej z ulic w naszym mieście, a ilustracje do opowieści stanowić będą, oprócz prezentacji multimedialnej, oryginalne obiekty ze zbiorów Muzeum, m.in. sztandar Towarzystwa Rzemieślników Polskich z 1919 roku, protokoły z ich zebrań, lista adresowa oraz odznaczenia prezesa i członków.
Wykład, realizowany w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, przedstawi dr Izabela Korniluk, kierownik Działu Historycznego MZL.
Zapraszamy, wstęp wolny.