Na dziś (8.04.2020) zaplanowany był kolejny wykład z cyklu Studium Wiedzy o Sztuce i Historii, tym razem poświęcony sztuce ikonowej. Epidemia pokrzyżowała nasze zamiary, ale od czego internet. Zapraszamy na spotkanie z kuratorem ekspozycji “Boże obrazy. Sztuka ikonowa” dr. Longinem Dzieżycem, który wirtualnie oprowadzi nas po swojej wystawie. Tematyka filmu znakomicie wpisuje się w czas przedświąteczny.
link do filmu “Boże obrazy. Sztuka ikonowa”
Wystawa “Boże obrazy. Sztuka ikonowa” wprowadza w pełen ekspresji i oryginalności świat kultury bizantyjskiej. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało blisko 90 dzieł, są wśród nich wyobrażenia Chrystusa, Matki Bożej, Świętego Mikołaja oraz przedstawienia świąteczne. Odrębny zabytków sztuki prawosławnej tworzą odlewane w mosiądzu i często zdobione różnobarwnymi emaliami, krzyże raspatijne, składeny oraz plakietki wotywne. Prezentowane dzieła powstały od XVIII do początków XX wieku.
Dopełnieniem prezentacji jest grupa prac polskich artystów z lat 80. XX wieku, dla których ikona stała się inspiracją. Jest wśród nich olejna obraz “Eikon” Stanisława Filipczuka oraz trzy” Impresje na temat ikonek” Stefana Słockiego, jednego z nestorów zielonogórskiego środowiska plastycznego.