Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Wystawy
Moim zdaniem… wystawa biżuterii z komunikatem

2 października 201 o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy „Moim zdaniem… biżuteria z komunikatem”. Ekspozycja jest już siedemnastą odsłoną projektu przygotowanego przez Mariusza Pajączkowskiego i Marka Nowaczyka, którego celem jest przywrócenie biżuterii zapomnianego komunikatu, narracji wyrażonej nowoczesnymi technikami i technologiami złotniczymi.

Pomysłodawcy zauważyli bowiem, że od kilkunastu lat w polskiej sztuce złotniczej pojawiła się wyraźna tendencja do tworzenia biżuterii unikatowej, w której jedynym środkiem wyrazu jest forma.

W pierwszych wystawach brali udział wyłącznie artyści z Polski, jednak wraz z trwaniem projektu zaczęli dołączać autorzy z Europy oraz innych stron świata. Na wystawie w Zielonej Górze swoje prace prezentują artyści z sześciu kontynentów.

Projekt „Moim zdaniem… biżuteriia z komunikatem” jest próbą odejścia od schematów obowiązujących w wystawiennictwie. Organizatorzy nie narzucają ostatecznego terminu nadsyłania prac, twórcy są zachęcani do nadsyłania prac przez cały czas trwania projektu. Dodatkowo artyści sami ustalają tematy, które ich najbardziej nurtują, dokuczają lub cieszą. Nie ma też kwalifikacji prac, jeżeli przedmiot spełnia warunki regulaminu, zostaje dołączony do kolekcji.

Prace na wystawie pogrupowane są tematycznie.

  • „Każdy z nas jest inny” – odbicie rozważań dotyczących relacji międzyludzkich, nienawiści w stosunku do rozmaitych grup czy środowisk.
  • „Człowiek, a przyroda” – obrazują oddziaływanie człowieka na pozostałą część przyrody, miejsce człowieka w świecie natury.
  • „…o Polsce” – odzwierciedlają polaryzację poglądów Polaków i destrukcja wspólnoty
  • „O ludzkiej kondycji” – podnoszą problemy zdrowia oraz destrukcyjne oddziaływanie współczesnej cywilizacji na człowieka
  • „Erotyka i problemy LGBT” – te obiekty prezentowane wyłącznie w wysokich witrynach

Autorzy projektu zapraszają zwiedzających do aktywnego współudziału w wystawie. Każdy odwiedzający będzie mógł przykleić kropkę przy pracach (na szybach), jeśli wywołają w nim emocje.

Marek Nowaczyk – historyk sztuki, artysta złotnik. W 1979 zorganizował pierwszą w Polsce zbiorową wystawę współczesnego polskiego złotnictwa artystycznego, był “nadkomisarzem” (jak żartobliwie nazwali go uczestnicy) legnickich spotkań przez kolejnych osiemnaście lat. Tradycja ta trwa do dziś – to najdłużej trwający cykl wystaw współczesnej sztuki złotniczej na świecie. Inicjator powstania w roku 1991 Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (STFZ).

Mariusz Pajączkowski – artysta złotnik, prowadzący swoją pracownię od roku 1982. Członek STFZ od roku 1991, w latach 1997-2001 członek zarządu. Inicjator i organizator cyklów wystawienniczych “Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym” w Warszawie za czasów Macieja Englerta (39 wystaw w latach 2006-2011). Od 2010 r. prowadzi własną Galerię Otwartą w Sandomierzu, gdzie zorganizował 86 wystaw. Współtwórca Festiwalu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu.

Termin wystawy: 2.10.2020 – 15.01.2021
Opiekun wystawy:  Leszek Kania

RELACJA Z WERNISAŻU