Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
The Epilogue

Taki koncert można przeżyć tylko raz na cztery lata

Za nami pierwsze w tym roku Jazzujące Muzeum. Taki koncert można przeżyć tylko raz na cztery lata, ponieważ wydarzenie odbyło się 29 lutego (czwartek) o godzinie 19:00. W Sali Koncertowej MZL wystąpił zespół, którego członkami są młodzi i utalentowani muzycy, zasilający nie tylko lubuską scenę muzyczną.

The Epilogue

Charyzmą sceniczną, oddaniem i pasją do muzyki, a także żartobliwym podejściem i dystansem do siebie wyróżniają się muzycy zespołu The Epilogue, którzy wczoraj dali koncert w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Artyści, mimo swojego młodego wieku, posiadają imponujące doświadczenie. To także przyjaźń trzech różnych osobowości, które łączy wspólna pasja do muzyki jazzowej i rockowej.

Jak się okazuje, artyści nie tylko są utalentowani muzycznie, ale mają także odwagę i siłę przebicia, co dobrze rokuje dla ich kariery. Po grudniowym koncercie trio Leszka Kułakowskiego, basista The Epilogue, Aleksander Bohatkiewicz, zaproponował występ swojego zespołu. Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej odsłuchał ich płytę i nie zastanawiając się długo, zaprosił zespół do występu w ramach Jazzującego Muzeum. W repertuarze znalazły się aranżacje standardów jazzowych oraz wykonania kompozycji wielkich jazzmanów: Herbie Hancock, Chick Corea, Ryo Fukui, Krzysztof Komeda, a nawet jazzowa aranżacja kompozycji Chopina.

Kompozycja form I – Drumla

Przed koncertem – tradycyjnie – dyrektor omówił jeden z obrazów ze zbiorów MZL. Tym razem było to dzieło pt. „Kompozycja Form I – Drumla” autorstwa Juliusza Majerskiego, który spędził kilkanaście lat w Zielonej Górze, tworząc tutaj i stają się pionierem lubuskiej plastyki. Urodził się w 1908 roku i studiował przed wojną w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Po studiach zamieszkał tam, gdzie głównie zajmował się grafiką. Jego prace z tego przedwojennego przechowywane są m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W czasie wojny część jego twórczości przepadła. Po wyzwoleniu, Majerski osiedlił się w Zielonej Górze. Tam pracował m.in. jako kierownik referatu Kultury w Starostwie Powiatowym, aktywnie wspierając rozwój życia artystycznego w mieście. Jego kompozycje przestały być jedynie odzwierciedleniem rzeczywistości – zaczął inspirować się fantastyką, architekturą czy wyścigiem w kosmos.

Na obrazie pt. „Kompozycja Form I – Drumla” – jak sam tytuł wskazuje – przedstawiona została drumla, czyli mały instrument muzyczny. Obraz charakteryzuje skosami, przecinającymi kompozycję. Ekspresja, która jest na nim widoczna, wywołuje skojarzenia z muzyką i rytmem poprzez układ form i dobór barw. W ten sposób muzyka, będąca językiem uniwersalnym i abstrakcyjnym, znajduje swoje odzwierciedlenie w formach obrazu.

The Epilogue to młode, jazz-rockowe trio z Zielonej Góry. Tworzą go trzy różne charaktery, lecz łączy jedna wspólna pasja – muzyka. Wywodzą się z województwa lubuskiego, choć występując intensywnie również w innych częściach Polski. Współpracują z licznymi muzykami, również tymi zagranicznymi, takimi jak np. Rossano Sportiello i prowadzą owocną współpracę z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, zostając np. laureatami jego młodzieżowego festiwalu piosenki. Grupa obraca się w bardzo wszechstronnej muzyce, będąc w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagającą publikę swoimi aranżacjami znanych i mniej znanych utworów. Żywiołowe improwizacje i rozbudowane aranżacje na trio jazzowe połączone z klawiszowym arsenałem pianisty, to brzmienie niepowtarzalne, z którego grupa jest szczególnie dumna. Muzycy są młodzi, przez co pełni werwy i ambicji. Razem tworzą silny skład, który stale poszukuje w nowych gatunkach.

__________________

Skład grupy:

Aleksander Bohatkiewicz – gitara basowa, mowa

Kuba Kolanko – instrumenty klawiszowe, wokale

Dariusz Ratkowski – perkusja, instrumenty perkusyjne

Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni „Cichej Kobiety” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Logo Muzeum Ziemi Lubuskiej - odnośnik do strony głównej  

 

Sponsorzy

Partnerzy medialni