Za nami pierwsze w tym roku Jazzujące Muzeum. Taki koncert można przeżyć tylko raz na cztery lata, ponieważ wydarzenie odbyło się 29 lutego (czwartek) o godzinie 19:00. W Sali Koncertowej MZL wystąpił zespół, którego członkami są młodzi i utalentowani muzycy, zasilający nie tylko lubuską scenę muzyczną.
Charyzmą sceniczną, oddaniem i pasją do muzyki, a także żartobliwym podejściem i dystansem do siebie wyróżniają się muzycy zespołu The Epilogue, którzy wczoraj dali koncert w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Artyści, mimo swojego młodego wieku, posiadają imponujące doświadczenie. To także przyjaźń trzech różnych osobowości, które łączy wspólna pasja do muzyki jazzowej i rockowej.
Jak się okazuje, artyści nie tylko są utalentowani muzycznie, ale mają także odwagę i siłę przebicia, co dobrze rokuje dla ich kariery. Po grudniowym koncercie trio Leszka Kułakowskiego, basista The Epilogue, Aleksander Bohatkiewicz, zaproponował występ swojego zespołu. Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej odsłuchał ich płytę i nie zastanawiając się długo, zaprosił zespół do występu w ramach Jazzującego Muzeum. W repertuarze znalazły się aranżacje standardów jazzowych oraz wykonania kompozycji wielkich jazzmanów: Herbie Hancock, Chick Corea, Ryo Fukui, Krzysztof Komeda, a nawet jazzowa aranżacja kompozycji Chopina.
Przed koncertem – tradycyjnie – dyrektor omówił jeden z obrazów ze zbiorów MZL. Tym razem było to dzieło pt. „Kompozycja Form I – Drumla” autorstwa Juliusza Majerskiego, który spędził kilkanaście lat w Zielonej Górze, tworząc tutaj i stają się pionierem lubuskiej plastyki. Urodził się w 1908 roku i studiował przed wojną w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Po studiach zamieszkał tam, gdzie głównie zajmował się grafiką. Jego prace z tego przedwojennego przechowywane są m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
W czasie wojny część jego twórczości przepadła. Po wyzwoleniu, Majerski osiedlił się w Zielonej Górze. Tam pracował m.in. jako kierownik referatu Kultury w Starostwie Powiatowym, aktywnie wspierając rozwój życia artystycznego w mieście. Jego kompozycje przestały być jedynie odzwierciedleniem rzeczywistości – zaczął inspirować się fantastyką, architekturą czy wyścigiem w kosmos.
Na obrazie pt. „Kompozycja Form I – Drumla” – jak sam tytuł wskazuje – przedstawiona została drumla, czyli mały instrument muzyczny. Obraz charakteryzuje skosami, przecinającymi kompozycję. Ekspresja, która jest na nim widoczna, wywołuje skojarzenia z muzyką i rytmem poprzez układ form i dobór barw. W ten sposób muzyka, będąca językiem uniwersalnym i abstrakcyjnym, znajduje swoje odzwierciedlenie w formach obrazu.
The Epilogue to młode, jazz-rockowe trio z Zielonej Góry. Tworzą go trzy różne charaktery, lecz łączy jedna wspólna pasja – muzyka. Wywodzą się z województwa lubuskiego, choć występując intensywnie również w innych częściach Polski. Współpracują z licznymi muzykami, również tymi zagranicznymi, takimi jak np. Rossano Sportiello i prowadzą owocną współpracę z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, zostając np. laureatami jego młodzieżowego festiwalu piosenki. Grupa obraca się w bardzo wszechstronnej muzyce, będąc w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagającą publikę swoimi aranżacjami znanych i mniej znanych utworów. Żywiołowe improwizacje i rozbudowane aranżacje na trio jazzowe połączone z klawiszowym arsenałem pianisty, to brzmienie niepowtarzalne, z którego grupa jest szczególnie dumna. Muzycy są młodzi, przez co pełni werwy i ambicji. Razem tworzą silny skład, który stale poszukuje w nowych gatunkach.
__________________
Skład grupy:
Aleksander Bohatkiewicz – gitara basowa, mowa
Kuba Kolanko – instrumenty klawiszowe, wokale
Dariusz Ratkowski – perkusja, instrumenty perkusyjne
Organizatorzy wydarzenia: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni „Cichej Kobiety” oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Sponsorzy
Partnerzy medialni