Wystawa Akcenty patriotyczne na pocztówkach z Kolekcji Wołyńskiej Tadeusza Marcinkowskiego została zorganizowana z okazji obchodów Święta Niepodległości.
Spośród ponad 1200 kart stanowiących część inwentarza Działu Sztuki Dawnej wyselekcjonowaliśmy zbiór pocztówek afirmujących wartości patriotyczne w rozmaitych aspektach artystycznych i ideowych.
W Kolekcji, podarowanej Muzeum w latach 2022-2024 (dzięki hojności rodziny Pana Marcinkowskiego), prezentującej niezwykłość Kresów Wschodnich odnajdujemy również takie skarby, jak pocztówki związane z polskimi poetami doby romantyzmu – Juliuszem Słowackim i Antonim Malczewskim. Na awersach zobaczymy ilustracje malarskie do niezwykłych dzieł obu polskich twórców, zrealizowane przez wybitnych artystów plastyków m. in. Adama Setkowicza, Tadeusz Korpala, Walerego Eljasza-Radzikowskiego.
Niebanalne, dynamiczne przedstawienia poszczególnych scen do utworów Juliusza Słowackiego jak Lilla Weneda, Testament mój, Kordian, Balladyna czy Anhelli nawiązują do pełnych romantyzmu podniosłych treści, wyrosłych z ducha epoki w jakiej przyszło tworzyć Słowackiemu. Bohaterowie z utworów poety to ludzie honorowi, uczuciowi i wrażliwi, pełni ideałów, skorzy do ponoszenia ofiary i walki o ojczyznę, tęskniący za nią i poświęcający się dla swoich ideałów. Z kolei na kartach pocztowych ilustrujących powieść poetycką Maria Antoniego Malczewskiego – współtwórcy tzw. „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu widzimy postaci oraz wątki, w które autor wplótł w autentyczne wydarzenia, związane ze zbrodnią dokonaną 13 lutego 1771 na Gertrudzie Komorowskiej – pierwszej żonie Szczęsnego Potockiego, zamordowanej na polecenie przeciwnego małżeństwu teścia, wojewody wołyńskiego, Franciszka Salezego Potockiego.
Niewątpliwie motywy patriotyczne w twórczości Juliusza Słowackiego i Antoniego Malczewskiego związane były z miejscem ich urodzenia oraz wychowaniem w Warszawie (Malczewski) i Krzemieńcu Podolskim (Słowacki), a także nauką w tamtejszych szkołach. Stąd też na wystawie zobaczą Państwo zestaw ozdobnych kart poświęconych Krzemieńcowi z serii Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszył wykład Justyny Lubas-Wałęckiej poświęcony ikonografii pocztówek ukazanych na ekspozycji i pochodzących z Kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego.
Patriotyczny charakter wydarzenia podkreśli fortepianowy koncert Kamila Wrony.
Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Ziemi Lubuskiej do końca 2024 roku.
Kuratorzy:
Justyna Lubas-Wałęcka
Dr Izabela Korniluk