Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Aktualności
Akcenty patriotyczne na pocztówkach z kolekcji Wołyńskiej

Wystawa  Akcenty patriotyczne na pocztówkach z Kolekcji Wołyńskiej Tadeusza Marcinkowskiego została zorganizowana z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Spośród ponad 1200 kart stanowiących część inwentarza Działu Sztuki Dawnej wyselekcjonowaliśmy zbiór pocztówek afirmujących wartości patriotyczne w rozmaitych aspektach artystycznych i ideowych.

W Kolekcji, podarowanej Muzeum w latach 2022-2024 (dzięki hojności rodziny Pana Marcinkowskiego), prezentującej niezwykłość Kresów Wschodnich odnajdujemy również takie skarby, jak pocztówki związane z polskimi poetami doby romantyzmu – Juliuszem Słowackim i Antonim Malczewskim. Na awersach zobaczymy ilustracje malarskie do niezwykłych dzieł obu polskich twórców, zrealizowane przez wybitnych artystów plastyków m. in. Adama Setkowicza, Tadeusz Korpala, Walerego  Eljasza-Radzikowskiego.

Niebanalne, dynamiczne przedstawienia poszczególnych scen do utworów Juliusza Słowackiego jak  Lilla WenedaTestament mójKordianBalladyna czy Anhelli nawiązują do pełnych romantyzmu podniosłych treści, wyrosłych z ducha epoki w jakiej przyszło tworzyć Słowackiemu. Bohaterowie z utworów poety to ludzie honorowi, uczuciowi i wrażliwi, pełni ideałów, skorzy do ponoszenia ofiary i walki o ojczyznę, tęskniący za nią i poświęcający się dla swoich ideałów. Z kolei na kartach pocztowych ilustrujących powieść poetycką Maria Antoniego Malczewskiego – współtwórcy tzw. „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu widzimy postaci oraz wątki, w które autor wplótł w autentyczne wydarzenia, związane ze zbrodnią dokonaną 13 lutego 1771 na Gertrudzie Komorowskiej – pierwszej żonie Szczęsnego Potockiego, zamordowanej na polecenie przeciwnego małżeństwu teścia, wojewody wołyńskiego, Franciszka Salezego Potockiego.

Niewątpliwie motywy patriotyczne w twórczości Juliusza Słowackiego i Antoniego Malczewskiego związane były z miejscem ich urodzenia oraz wychowaniem w Warszawie (Malczewski) i Krzemieńcu Podolskim (Słowacki), a także nauką w tamtejszych szkołach. Stąd też na wystawie zobaczą Państwo zestaw ozdobnych kart poświęconych Krzemieńcowi z serii Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył wykład Justyny Lubas-Wałęckiej poświęcony ikonografii pocztówek ukazanych na ekspozycji i pochodzących z Kolekcji Tadeusza Marcinkowskiego.   

Patriotyczny charakter wydarzenia podkreśli fortepianowy koncert Kamila Wrony.

Wystawa  prezentowana będzie w Muzeum Ziemi Lubuskiej do końca 2024 roku.

Kuratorzy:

Justyna Lubas-Wałęcka

Dr Izabela Korniluk