Aktualności
ART DECO – wyjątkowa wystawa – relacja z wernisażu

ART DECO – wyjątkowa wystawa, którą trzeba zobaczyć!

Otwarcie wystawy ART DECO w Muzeum Ziemi Lubuskiej było wielkim wydarzeniem. Największa muzealna sala konferencyjna, im. dr. Jana Muszyńskiego, nie pomieściła wszystkich gości.

Wydarzenie rozpoczął pokaz mody z epoki, przygotowany przez pasjonatów historii z grupy „Retro Lubuskie”. Na scenie w świetle reflektorów błyszczały pióra, cekiny, korale, jedwabie, mieniły się intensywne kolory kreacji modelek. Feeria barw przy dźwiękach foxtrota i charlestona przeniosła nas na ulice miast i do modnych lokali, gdzie w rytmie jazzu, w strojach od Coco Chanel, Jeanne Lanvin, bawiono się w szalonych latach 20., gdy świat cieszył się z zakończenia wielkiej wojny.

„Retro lubuskie” przygotowali także minirecital. Usłyszeliśmy znane szlagiery, m.in. „Sex appeal” z filmu „Piętro wyżej:” z 1937 roku, wykonany w filmie przez Eugeniusza Bodo, czy „Już nie zapomnisz mnie” z 1938 roku, śpiewany niegdyś przez Aleksandra Żabczyńskiego. Oba skomponował Henryk Wars.

Wystawa to prawie 500 eksponatów udostępnionych ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. W Muzeum Ziemi Lubuskiej możemy zobaczyć prace malarzy m.in. serię portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także eksponaty sztuki użytkowej: meble – szafę i kredensy, nawet całą sypialnię z toaletką i łóżkiem oraz drobniejsze przedmioty codziennego użytku: zastawy, naczynia, sztućce, figurki, ozdoby, a także oryginalne stroje, okładki wydawnictw, szyldy, plakaty.

O zgromadzonych na wystawie zbiorach oraz o epoce, którą, szczególnie w Polsce, kształtowała odradzająca się państwowość, opowiedziała kuratorka wystawy Magdalena Szadkowska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Uwagę zwiedzających przyciąga obraz „Piękna Rafaela III” Tamary Łempickiej, jednej z najznamienitszych artystek epoki, której prace obecne są w kolekcjach m.in. Madonna i Jack Nicholson. Obraz gościmy dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Lublinie – partnera wystawy. Przedstawia nagą modelkę, podobno, pochodzącą z półświatka, przyjaciółkę malarki. Jest powtórzeniem pierwszej wersji obrazu i powstał bardzo późno, bo u schyłku życia artystki.

Zorganizowanie wystawy było wielkim przedsięwzięciem. Z Płocka do Zielonej Góry przyjechały dwa tiry z pieczołowicie zabezpieczonymi eksponatami. Do rozładunku musiały zająć całą szerokość deptakowego chodnika, bezpośrednio przed wejście do Muzeum. Rozpakowywanie ładunku trwało wiele godzin. Osobnym transportem, z obstawą uzbrojonego konwojenta, do Muzeum przybył obraz Tamary Łempickiej.

Wystawa potrwa do września 2025 roku (09.04. – 06.09.2025). „Piękna Rafaela” gościć będzie w Muzeum Ziemi Lubuskiej do połowy czerwca.

  • ZAPRASZAMY!

Kuratorka wystawy: Małgorzata Szadkowska

Współpraca: Justyna Lubas-Wałęcka, dr Longin Dzieżyc.