Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Archiwum aktualności
Dzień z Kulturą Żydowską – prezentacja dwujęzycznej książki
Prezentujemy kilka zdjęć z wczorajszego wydarzenia (tj. 17.11.2022), jakim była promocja dwujęzycznej książki pt. „Ślady życia żydowskiego na środkowym Nadodrzu”/ Spuren jüdische Lebens an der mitteren Oder”. Jej autorem jest niemiecki publicysta i dziennikarz Hilmar Schulz.

Jej autorem jest niemiecki publicysta i dziennikarz Hilmar Schulz. Publikacja przedstawia bogaty w tradycje żydowskie krajobraz kulturowy 24 miejscowości, położonych po obu stronach granicy regionu Środkowego Nadodrza. Dzięki niej czytelnik może przenieść się do zaginionego, żydowskiego świata po polskiej i niemieckiej stronie rzeki. Jest to pierwsza tego typu dwujęzyczna, polsko-niemiecka pozycja, która opisuje żydowską przeszłość tego regionu.

Jak można przeczytać na okładce książki:

„Żydzi mieszkali na Środkowym Nadodrzu, terenie o wysokiej dynamice gospodarczej, przez wiele stuleci i wzbogacali kulturę tego regionu. Pod rządami narodowych socjalistów pozbawiono ich praw obywatelskich, wypędzono i wymordowano, jednak ich dziedzictwo kulturowe jest nadal widoczne. Niniejsza książka wyrusza na odkrywczą wyprawę i podąża śladami zaginionego żydowskiego świata”.

Podczas spotkania wystąpił wydawca książki, Ernst Herzog, który omówił najważniejsze elementy publikacji. Z kolei Andrzej Kirmiel, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, w interesujący sposób przedstawił żydowskie ślady na Ziemi Lubuskiej. Zaprezentował m.in. cmentarze czy też nieistniejące już synagogi, wskazując tym samym na istotę – nierzadko – utraconej kultury żydowskiej. Prelekcja została opatrzona prezentacją multimedialną, na której uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia miejsc związanych z żydowską kulturą. Dopełnieniem wydarzenia był koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu członków orkiestry Filharmonii Gorzowskiej (Paulina Tobis i Grzegorz Tobis).

Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Projekt wydawniczy w ramach programu współpracy polsko-niemieckiej Most kultury przez Odrę. Wydane przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Klasztoru Altfriedland. Wydawnictwo dofinansowane zostało ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz brandenburskiego Ministerstwa Finansów i ds. Europy. Książkę złożono i wydrukowano w wydawnictwie Umweltdruck Berlin GmbH. Wydawcą książki jest Ernst Herzog ze stowarzyszenia Kulturförderverein Kloster Altfriedland e.V.  Projekt współfinansowany jest z środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy  >> INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 << Euroregionu Pro Europa Viadrina.