Archiwum aktualności
Dzień z Kulturą Żydowską – prezentacja dwujęzycznej książki
Prezentujemy kilka zdjęć z wczorajszego wydarzenia (tj. 17.11.2022), jakim była promocja dwujęzycznej książki pt. „Ślady życia żydowskiego na środkowym Nadodrzu”/ Spuren jüdische Lebens an der mitteren Oder”. Jej autorem jest niemiecki publicysta i dziennikarz Hilmar Schulz.

Jej autorem jest niemiecki publicysta i dziennikarz Hilmar Schulz. Publikacja przedstawia bogaty w tradycje żydowskie krajobraz kulturowy 24 miejscowości, położonych po obu stronach granicy regionu Środkowego Nadodrza. Dzięki niej czytelnik może przenieść się do zaginionego, żydowskiego świata po polskiej i niemieckiej stronie rzeki. Jest to pierwsza tego typu dwujęzyczna, polsko-niemiecka pozycja, która opisuje żydowską przeszłość tego regionu.

Jak można przeczytać na okładce książki:

„Żydzi mieszkali na Środkowym Nadodrzu, terenie o wysokiej dynamice gospodarczej, przez wiele stuleci i wzbogacali kulturę tego regionu. Pod rządami narodowych socjalistów pozbawiono ich praw obywatelskich, wypędzono i wymordowano, jednak ich dziedzictwo kulturowe jest nadal widoczne. Niniejsza książka wyrusza na odkrywczą wyprawę i podąża śladami zaginionego żydowskiego świata”.

Podczas spotkania wystąpił wydawca książki, Ernst Herzog, który omówił najważniejsze elementy publikacji. Z kolei Andrzej Kirmiel, dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, w interesujący sposób przedstawił żydowskie ślady na Ziemi Lubuskiej. Zaprezentował m.in. cmentarze czy też nieistniejące już synagogi, wskazując tym samym na istotę – nierzadko – utraconej kultury żydowskiej. Prelekcja została opatrzona prezentacją multimedialną, na której uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia miejsc związanych z żydowską kulturą. Dopełnieniem wydarzenia był koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu członków orkiestry Filharmonii Gorzowskiej (Paulina Tobis i Grzegorz Tobis).

Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Projekt wydawniczy w ramach programu współpracy polsko-niemieckiej Most kultury przez Odrę. Wydane przez Stowarzyszenie Promocji Kultury Klasztoru Altfriedland. Wydawnictwo dofinansowane zostało ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz brandenburskiego Ministerstwa Finansów i ds. Europy. Książkę złożono i wydrukowano w wydawnictwie Umweltdruck Berlin GmbH. Wydawcą książki jest Ernst Herzog ze stowarzyszenia Kulturförderverein Kloster Altfriedland e.V.  Projekt współfinansowany jest z środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy  >> INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 << Euroregionu Pro Europa Viadrina.