Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Aktualności
Europejskie Dni Dziedzictwa 2024

W ramach 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), która w tym roku przebiega pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędą się dwa wydarzenia, które ukazują tegoroczny temat przewodni w kontekście historii naszego regionu.

W sobotę, 14 września o godz. 13.00 zapraszamy na wykład Szlaki przez trzy oceany – XIX-wieczna emigracja ze Środkowego Nadodrza do Australii. W ramach prezentacji nakreślone zostaną powody i przebieg masowej emigracji z terenów Środkowego Nadodrza (współczesnej Ziemi Lubuskiej) do Australii. Bogato ilustrowana prezentacja ukaże również doniosłe znaczenie – w zakresie gospodarczym, społecznym i kulturowym – jakie chłopi i rzemieślnicy (Niemcy i Polacy) z wiosek pogranicza ówczesnej Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski wnieśli do rozwoju Australii (m.in. założenie Kościoła luterańskiego na kontynencie, przeniesienie tradycji winiarskich, a nawet języka)  oraz trwałości tych tradycji po dziś dzień. Przejdziemy się też śladami potomków emigrantów, którzy w poszukiwaniu korzeni każdego roku licznie przybywają z Australii na Ziemię Lubuską.

W niedzielę, 15 września o godz. 13.00 zapraszamy z kolei na oprowadzanie kuratorskie pt. „Szlaki wiodące na Ziemię Lubuską” na wystawie Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski w jej sekcji zatytułowanej Rok 1945 i pierwsze powojenne lata na Ziemi Lubuskiej. Na wystawie pokażemy mozaikę kulturowo-etniczną, jaką stanowili przybysze, którzy po II wojnie światowej osiedli na Ziemi Lubuskiej (m.in. Kresowianie, Wielkopolanie, reemigranci z zachodu Europy, dipisi powracający z obozów i przymusowych robót,  osadnicy z Polski centralnej, Sybiracy, mniejszości narodowe czy uchodźcy), a przede wszystkim skupimy się na nie zawsze prostych i oczywistych szlakach, jakimi tutaj docierali oraz tradycjach, jakie ze sobą przynieśli. Szczególnym walorem jest fakt, iż ich historia ukazana zostanie na przykładach konkretnych indywidualnych biografii.

Oba spotkania są bezpłatne, a poprowadzi je dr Anitta Maksymowicz.