Pojawienie się długo oczekiwanego albumu „Marian Kruczek (1927-1983)” było okazją do zorganizowania wykładu oraz prezentacji Galerii autorskiej artysty w Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Marian Kruczek studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych i był autorem przeszło pięćdziesięciu wystaw indywidualnych i wielu zbiorowych w Polsce, Belgii, Francji, Niemczech, Szwajcarii i USA. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Niezwykle różnorodna twórczość obejmuje malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz relief. Najbardziej oryginalne prace Kruczka powstawały z połączenia metalu, szkła, drewna, kamienia, przedmiotów użytkowych, zużytych i porzuconych części różnych urządzeń i maszyn. Artysta znajdował je na złomowiskach, wysypiskach śmieci. Budował z nich fantazyjne formy i nadawał wymyślne nazwy.
Muzeum Ziemi Lubuskiej współpracę z artystą rozpoczęło w 1977 roku. Stopniowo, przy współpracy z Marianem Kruczkiem krystalizowała się autorska galeria nazwana Kruczkowiną. Dziś jest to sanktuarium artysty, z wyodrębnioną częścią ołtarzową, którą tworzy fragment chłopskiego wozu. Galerię ukończono już bez artysty, który nieoczekiwanie zmarł w 1983 r.
Promocja albumu, wykład i zwiedzanie Kruczkowiny przyciągnęło do Muzeum wielu gości. Dr Jacek Gernat przez niemal godzinę oprowadzał po galerii, opowiadając o zgromadzonych w niej, ponad stu pracach, emocjonalnie i wielkim znawstwem.
Wydarzenie zorganizowano w ramach cyklu „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”.
#sztuka #rzezba #muzeum #wykład #artysta #miasto #mariankruczek #kruczkowina
Wydawca albumu Muzeum Ziemi Lubuskiej
przy wsparciu:
Krajowy Plan Odbudowy
w ramach projektu „Przedmiotów życie po życiu”.