Archiwum aktualności
Nie żyje prof. Zbigniew Horbowy

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Zbigniewa Horbowego. Wybitnego projektanta szkła użytkowego,  twórcy własnej szkoły wzorniczej, byłego rektora ASP we Wrocławiu.

Profesor Zbigniew Horbowy (1935-2019) należał do najwybitniejszych polskich projektantów szkła.  Jego twórczość cechowała maksymalna prostota formy połączona z funkcjonalnością. Preferował kształty naturalne nawiązujące do kropli i kuli.

Jego wieloletnia aktywność przybliżyła polskie szkło o charakterze użytkowym i dekoracyjnym do osiągnięć światowych w tej dziedzinie. Horbowy doskonale orientował się we wszystkich aktualnych tendencjach szkła światowego. W swoich pracach nawiązywał do wysoko cenionego wzornictwa skandynawskiego. Jednak szczególnym osiągnięciem artystycznym i handlowym projektanta było szkło typu „anticio”. W zamyśle profesora pęcherzyki powietrza, od wieków dyskwalifikujące wyroby szklane, tworzyły dodatkowy niepowtarzalny walor.

Prace Zbigniewa Horbowego znajdują się w wielu muzeach, galeriach i prywatnych mieszkaniach. W styczniu 1987 roku Jan Muszyński, pomysłodawca i twórca galerii autorskich w Muzeum Ziemi Lubuskiej, dokonał pierwszych zakupów jego szkła. Część z nich nawiązuje charakterem do historycznych zbiorów Działu Winiarskiego, jak na przykład kieliszki, puchary, karafki, a także dzbany, butle, patery, wazony czy świeczniki.

W roku 2017 zielonogórskie Muzeum przygotowało wystawę Zbigniew Horbowy. Magia szkła, na której zaprezentowane zostało szkło z galerii autorskiej, wyroby jego projektu powstałe w firmie „Inco” oraz przykłady dokumentujące współpracę profesora z zielonogórskim Polmosem. Ta ostatnia grupa obiektów powstała z okazji 50-lecia Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze w 1996 roku.